Önemli isimlerden dikkat çeken Kripto ve Bitcoin açıklaması!


Kripto para birimleri şu anda en kötü zamanlarını geçiriyor. Neredeyse 1 trilyon dolar değerinde piyasaları yok eden ve çöken fiyatlara ek olarak, insanlar Bitcoin ve diğer dijital varlıkları kötülemek için adeta sıraya giriyor gibi görünüyor. En son eleştiri ise, kripto paranın hem “hiçbir şeye” dayanmadığını hem de değersiz olduğunu söyleyen Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde‘dan geldi.

Geçtiğimiz günlerde Hollanda televizyonunda konuşan Lagarde, konuyla ilgili duygularını çok net bir şekilde dile getirdi. “Bütün kripto varlıklarının son derece spekülatif, çok riskli varlıklar olduğunu açıklamıştım” dedi. Açıklamasına devam eden başkan “Benim çok alçakgönüllü değerlendirmeme göre bu varlıklar, hiçbir şey değerinde. Hiçbir şeye dayanmıyor, bir güvenlik durumu olarak hareket edecek hiçbir temel varlık yok.” dedi.

Bitcoin hiç birşey değil!

Lagarde’ın yorumları, kriptonun büyük bir krizle karşı karşıya olduğu bu zamanlarda geldi. Terra’nın ve destek kripto parası Luna’nın bu ayın başlarında çöküşü, artan bitcoin incelemeleri ve Rusya/Ukrayna savaşının ek baskısı ile karşı karşıya kalan kripto piyasalarının değerini büyük ölçüde azalttı. Bitcoin’in fiyatı altı ay öncesine göre neredeyse %50 düştü ve Ethereum geçen ay yaklaşık %42 değer kaybetti.

Avrupa Merkez Bankasından çok ciddi Bitcoin açıklaması!

Lagarde aslında kriptolara çok şüpheci yaklaşmıyor. Ayrıca ECB (Avrupa Merkez Bankası)’nin önümüzdeki dört yıl içinde gelmesi beklenen dijital Euro projesinden de bahsetti. “Merkez bankası dijital para birimini çıkardığımız gün, bir dijital euro alacağım, merkez bankası dijital Euro’nun arkasında olacak ve bence bu, diğer kriptoların çoğundan çok farklı” dedi.

ECB başkanı, düşüncelerini bu şekilde ifade ederken, kendisinde herhangi bir kripto varlığı olmadığını söyledi. Onları “çok dikkatli bir şekilde” takip etmesine rağmen oğullarından birisinin annesinin tavsilerine karşı çıkmasına rağmen yatırım yaptığını açıkladı. Bu durum için “O özgür bir adam” dedi. (Gerçekten trajikomik)

Lagarde‘nin bu yorumları, kripto milyarderi ve kripto borsası FTX‘in kurucusu/CEO’su Sam Bankman-Fried‘in bir ödeme ağı olarak Bitcoin için bir gelecek görmediğini söylemesinden kısa bir süre sonra geldi. BankmanBTC‘nin Proof of Work sistemini yüksek çevresel maliyetleri ve verimsizliği nedeniyle eleştirmişti.

Read More

Yorum yapın