Önemli bir karar çıktı: “Yanıltıcı fragman paylaşan stüdyolara dava açılabilecek”fragman

Filmler için hazırlanan fragman videoları genelde içeriğe genel bir özet yapıyor. Ancak burada yanıltıcı yolları tercih edenler de bulunuyor.

Sinema dünyasında ilginç bir durum gündemde yer alıyor. Variety’de yer alan habere göre ABD’de bir federal yargıç, aldatıcı film fragmanları yayınlamaları halinde film stüdyolarına yanlış reklam yasaları kapsamında dava açılabileceğine karar verdi. ABD Bölge Yargıcı Stephen Wilson, bu kararı Beatles’ın olmadığı bir dünyayı konu alan 2019 yapımı “Yesterday” filmi üzerinden verdi. Ortaya çıktığı kadarıyla iki Ana de Armas hayranı, Yesterday filmini yayınlanan fragmanda Armas’ı gördükleri için kiraladı ancak filmin son halinde Armas yer almıyordu. Bu yüzden Universal’i dava eden bu kişiler, bu konuda yasal makamlar tarafından haklı bulundu.

Stüdyonun avukatları, fragmanın filmin temasını aktaran ve üç dakikalık bir hikâye anlatan “sanatsal çalışma” olduğunu ve bu nedenle “ticari olmayan” içerik olarak kabul edilmesi gerektiğini savundu ancak bu kabul edilmedi. Stephen Wilson, konu hakkında “Universal fragmanların bir miktar yaratıcılık ve editöryel dokunuş içerdiği konusunda haklı ancak bu durum fragmanın ticari niteliğinden daha ağır basmıyor” dedi ve ekledi:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Fragmanlar özünde tüketicilere filmin ön izlemesini sunarak içeriği satmak için tasarlanmış bir reklamdır.” Özet olarak reklam olarak kabul edilen film fragmanlarında yanıltıcı olunmasını istemeyen ve bunda bizce sonuna kadar haklı olan Wilson, sektörün gelecekte daha dikkatli olmasını sağlayacak bir adım atmış gibi görünüyor.

Fragman gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

Read More