Öğrencilere kar müjdesi! Ara tatil uzayabilir, işte tarih!


Geçtiğimiz yıl Türkiye açısından hayli soğuk geçmişti. İstanbul’dan Iğdır’a pek çok ilde kar fırtınaları yaşanmıştı. Özellikle İstanbul’da son yılların en yoğun kar yağışları gerçekleşmişti. Peki ya bu sene?

Hali hazırda Ocak ayının son haftasına girmiş durumdayız. Fakat şimdiye kadar kar yağışına ilişkin yoğun bir hava olayıyla karşılaşmadık. Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde karın esamesi olmadı. Fakat Şubat ayı kar yağışının da başlangıcı olacak.

Yayınlanan son hava raporlarına göre Şubat ayının başında özellikle ülkenin doğusunda yoğun kar yağışları gerçekleşecek. Peki ya İstanbul?

Öğrencilere kar müjdesi! Ara tatil uzayabilir, işte tarih! - Resim : 1

Öğrencilere kar müjdesi! Ara tatil uzayabilir, işte tarih!

Hava uzmanları İstanbul için kar yağışı sinyali veriyorlar. Fakat bu sinyal bazı şartlara bağlı. Öyle ki İstanbul’a kar bırakması beklenen soğuk hava dalgasının, Avrupa’dan ülkemize gelmeden önce belli bir basınç altına girmesi gerekiyor. Eğer bu şartlar gerçekleşirse İstanbul’a yoğun bir kar gelebilir. Hatta bu karla birlikte okulların tatilinin uzaması bile gündeme gelebilir.

Fakat bu beklenti gerçekleşmezse kar yerini yağmura da bırakabilir. Dolayısıyla Şubat ayında İstanbul için kar beklentisi artmış durumda. Eğer Şubat ayı da kurak geçerse muhtemelen Mart ayında da kar yapmayacaktır. Elbette bekleyip göreceğiz.

Read More

Yorum yapın