O ülke nükleer enerjili Bitcoin madenciliğine başlayacak!


Kripto para sektörünün genişlemesiyle, Bitcoin ( BTC ) madenciliği giderek daha yaygın hale geliyor ve Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin madencilik hizmetlerine ev sahipliği yapması beklenen ilk nükleer enerjili veri merkezinin inşası yakın zamanda tamamlandı.

O ülke nükleer enerjili Bitcoin madenciliğine başlayacak!

World Nuclear News’in 18 Ocak’ta bildirdiğine göre, bağımsız bir enerji üreticisi Talen Energy’nin bir yan kuruluşu olan sıfır karbonlu bir veri merkezi üreticisi Cumulus Data, 2,5 gigawatt’lık bir nükleer güç istasyonuyla çalışan ilk veri merkezi için güçlendirilmiş gövdeyi tamamladı.

48 megavatlık, 300.000 metrekarelik veri merkezi, kuzeydoğu Pennsylvania’daki Susquehanna nükleer enerji santraline doğrudan bağlı ve 1.200 dönümlük kampüsünün, ABD’de türünün ilk örneği olan Bitcoin madenciliği ve bulut bilişim hizmetlerine ev sahipliği yapması bekleniyor.

Enerji ‘üçlemesini’ çözme

Gelişme hakkında yorum yapan Cumulus Data ve Talen Energy CEO’su Alex Hernandez şunları söyledi:

“Amiral gemimiz Cumulus Susquehanna veri merkezi kampüsü, bu yıl ilk kiracısını karşılayacak ve ticari faaliyetlerine başlayacak şekilde konumlandı. Veri merkezi müşterileri tarafından sıfır karbonlu, düşük maliyetli ve güvenilir elektrik için hızla artan tüketici talebi olarak tanımladığımız enerji “üçlemini” çözme misyonumuzu ilerletmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Ayrıca, bu 48 megavatlık güç kabuğuna ek olarak, projenin 1. aşamasında, 475 megavatlık kampüs için planlanan toplam kapasiteye sahip iki ek kabuk daha ileri düzeyde geliştirilmektedir. Cumulus Data ayrıca doğrudan elektrik santraline bağlı veri merkezleri potansiyeli olan 18 Talen Energy tesisi daha belirlemiştir.

Kampüste Nautilus Cryptomine adlı sıfır karbonlu Bitcoin madenciliği tesisinin geliştirilmesi, ilk olarak Ağustos 2021’de Talen Energy’nin ABD merkezli bir kripto para madenciliği şirketi TeraWulf ile bir ortak girişim için anlaşma imzalamasıyla duyurulmuştu.

Bitcoin madeninin inşaatına ilişkin operasyonlar geçen yılın Aralık ayı başlarında kısa bir süreliğine askıya alınmış olsa da, TeraWulf geçtiğimiz günlerde madencilik operasyonlarını artırmanın ilk aşamasında olduğunu ve bunun için 2023’ün ilk çeyreğinde 50 megavatlık net madencilik kapasitesi sağlamayı beklediğini söyledi.

O ülke nükleer enerjili Bitcoin madenciliğine başlayacak! - Resim : 1

Çevre dostu Bitcoin madenciliği

Bir başka düşük maliyetli Bitcoin madenciliği girişiminde, Doğu Kongo’daki Virunga Ulusal Parkı, Afrika’nın yıllarca süren milis şiddeti, ormansızlaşma ve yetersiz devlet yardımı.

Güneş panelleri yardımıyla güneş ışığından da yararlanarak sıfır karbonlu Bitcoin madenciliği mümkündür . Bu şekilde başarılı bir şekilde çalışması için günde 72 kWh kullanan bir Antiminer S19’un 14 kWh’lik bir güneş enerjisi sistemi veya yaklaşık 35 adet standart 400 watt’lık güneş paneli gerektirmesi gerekir.

Mart 2022’de Finbold, AZ Hodl olarak da bilinen Peter Egyed’in, 36 ay içinde yatırım getirisi (ROI) elde etmeyi beklediği Bitcoin madenciliği operasyonu için şebekeden bağımsız bir güneş paneli kurduğunu bildirdi.

Read More

Yorum yapın