Nvidia, kripto için satılan ekran kartlarıyla alakalı ceza aldıNvidia ARM

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan ekran kartı devi Nvidia, ilginç sayılacak bir konuda cezaya çaptırıldı.

Nvidia, ABD’de bizim için çok büyük, kendisi içinse küçük sayılacak 5,5 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı. Firmanın gelirleri göz önüne alındığı zaman ufak bir sıyrık dahi oluşturmayacak bu ceza, şirketin kripto madencilerine ne kadar oyun odaklı ekran kartı sattığını açık olarak belirtmediği için verildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde menkul kıymetler ve borsaları denetleyen bir kuruluş olan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, firmanın kripto madencilere sattığı ekran kartı sayısını gizlediğini tespit etti. Kuruluşa göre Nvidia bu konuda yatırımcılardan veri sakladı, onları açık şekilde yanlış yönlendirdi.

Söylendiği kadarıyla Nvidia mali sonuçlarında çok büyük satış patlaması açıkladı ancak yatırımcılara bu patlamanın arkasında tam olarak ne olduğunu net şekilde aktarmadı. Yatırımcılar satışların daha çok oyuncular / oyun sistemleri üstünden olduğunu düşündü. Ancak işin gerçeği tam olarak böyle değildi. Nvidia’nın yaptığı tamamen yasal dışı bir durum değil ancak ABD’de yatırımcıların doğru bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi büyük önem arz ediyor. Burada tamamen açık / şeffaf olunması isteniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Odak noktası oyun ve oyuncular olan Nvidia, kripto madencilerin ekran kartı stoklarını inanılmaz şekilde tüketmesi (Şirket bu konuda büyük eleştiri topladı) sonrasında normal ekran kartlarının kripto işlem gücünü kesmek zorunda kalmış, direkt olarak kriptoya özel ekran kartları üretmişti.

Nvidia gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More