Nvidia, fotoğraflardan 3D obje oluşturma sürecinde yeni bir gösterim yaptıNvidia

Ekran kartı devi Nvidia, birçok ilginç teknolojiler üzerinde çalışıyor. Bunların en yenilerinden birisi Instant NeRF olmuştu.

Nvidia, biliyorsunuz sadece bir ekran kartı üreten donanım firması değil. Şirket yapay zekâ konusunda inanılmaz gelecek teknolojileri geliştiriyor ve bunlar üzerine kurulan çok yetenekli yazılımlar hazırlıyor. Sürücüsüz otomobiller başta olmak üzere birçok farklı alana özel olarak teknoloji geliştiren şirket, geçtiğimiz aylarda Instant NeRF teknolojiyle dikkat çekmişti. Burada özel eğitilen bir yapay zekâ sisteminden güç alan şirket, geliştirdiği teknoloji ile çekilen normal fotoğraflardan saniyeler içerisinde üç boyutlu objeler oluşturabildiklerini aktarmıştı. Gelişmiş bir yapay zekâ kullanıldığı için çok hızlı çalışan ve sonuçları doğru sayıda fotoğraf ve video ile oldukça yüksek seviyede yer alan Instant NeRF teknolojisi, Nvidia tarafından geliştirilen oldukça kompleks bir altyapı üzerine kuruluyordu.

Bu konuda çalışmalara devam eden şirket, bugün ise “3D MoMa” ile ses getirdi. Instant NeRF ile başlayan çalışmaları somut bir araç haline getiren ve üç boyutlu tasarım tarafında bir sonraki seviyeye geçen Nvidia, 3D MoMa ile fotoğraflardan ya da videolardan saniyeler içerisinde üzerinde değişiklik yapılabilen 3D içerikler / objeler oluşturabiliyor. Firma bu sayede örneğin oyun geliştiricilerin 3D obje oluşturma sürecini inanılmaz yüksek oranda kısaltmayı hedefliyor. Yeni sistemlere taranan objelere fizik ve ışık tepkisi eklenmesine imkân tanıyan altyapı da kuran şirket, yakında üç boyutlu tasarım sürecini tamamen değiştirecek izlenimi oluşturuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instant NeRF ve 3D MoMa teknolojilerinin birçok farklı potansiyel kullanım alanı bulunuyor. Bu teknoloji ile insanlar yanında mimari yapılar fotoğraflar kullanılarak üç boyutlu bir obje hale getirilebilir. Spesifik olarak Instant NeRF teknolojisi ile sürücüsüz sistemlerin çevrelerindeki objelerin boyutunu ve şeklini daha iyi algılayabileceği bir altyapı da kurulabilir.

Nvidia Instant NeRF yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More