Nokia, OPPO için başka pazarlarda da yasaklama hedefliyorNokia OPPO LOG tasarım

BBK firmaları OPPO ve OnePlus, Nokia tarafından atılan bir yasal adım çerçevesinde Almanya merkezli akıllı telefon satışını bırakmıştı.

Detaylarına burada yer verdiğimiz Çin merkezli büyük grup BBK‘nın çatısı altında yer alan kardeş şirketler OPPO ve OnePlus, bir süredir Almanya’da resmi siteleri üzerinden satış yapamıyor. Hali hazırda satılan telefonlarda bir sıkıntı yok ancak kişiler Almanya’da iki üreticinin telefonlarına da resmi kanalları üzerinden ulaşamıyor. Peki neden? Kaçıranlar için bu sürecin arkasında Nokia (Nokia’nın isim haklarını alan HMD Global ile alakası yok) merkezli bir patent davası yer alıyor.

İki firmanın da sattıkları 5G destekli akıllı telefonlarda sahibi olduğu 5G patentleri ihlal ettiğini kanıtlayan Finlandiya merkezli Nokia, bunun üstüne satış yasağı getirdi ve bunu diğer pazarlara da genişletmek de istiyor. Hatta bugün ortaya çıktığı kadarıyla Nokia, OPPO’yu Avustralya merkezli olarak da dava etmiş durumda.

Nokia aynı zamanda iki şirket arasındaki patent anlaşmasının 2021’de sona ermesi üzerinden OPPO’ya diğer Avrupa ve Asya ülkelerinde de dava açıyor. Bu bağlamda sürecin kesin değil ancak ileride Türkiye’ye ulaşması da olası görünüyor. Süreçte 5G yanında 4G temelli patentler de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Buna benzer bir konuda geçtiğimiz aylarda Apple da gündeme gelmişti. Kolombiya, patent ihlali üzerinden iPhone satışlarına yasak getirmişti. Bu olayın arkasında, Apple ve Ericsson arasındaki yasal patent ihlal savaşı yer alıyordu. Ericsson, Apple’ın iPhone’larda kullandığı 5G donanımlarında kendi patentlerini ihlal ettiğini kanıtladığı davalardan birisini Kolombiya merkezli olarak kazandı.

Mahkeme bu bağlamda 5G’li iPhone 12 ile 13 serisi ve 5G’li iPad Pro modellerinin Kolombiya sınırları içerisinde satışına yasak getirdi. Apple şu an kendi satış kanallarında bu ürünlerden satamıyor, ülkeye yeni stok getiremiyor. Apple, mahkemeye göre 5G cihazlarında Ericsson’un patentleri ihlal ediyor ve bu konuda firma ile lisans anlaşması imzalamak için iyi bir kullanım hakkı bedeli elde etmek istiyor.

Teknoloji devi Apple, Ericsson’un şu an standarda esas patentlerin lisanslanması özelinde uluslararası olarak uygulanan FRAND kuralını (Adil, makul ve ayrımcı olmayacak) ihlal ettiğini belirtiyor. Ericsson, Apple’ın açıklamasına göre patent lisans bedeli özelinde çok yüksek bir rakam istiyor.

OPPO ve OnePlus gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More