Nokia C21, C21 Plus ve C2 2nd Edition tanıtıldı [MWC 2022]

Nokia C21 Plus

Nokia C21 Plus

Nokia C21

Nokia C21

Nokia C2 2nd edition

Nokia C2 2nd edition

Arkasında HMD Global firmasının yer aldığı Nokia markası, MWC 2022 kapsamında yeni Nokia C21, C21 Plus ve C2 2nd Edition telefonlar ile karşımızda.

Android dönüşüme adapte olamadığı için cep telefonu dünyasının efsane ismi Nokia, akıllı telefon pazarının en alt sıralarında yer alıyor. Daha önce de söylediğimiz gibi zamanında yapılan Microsoft ve Windows Phone hatasından büyük darbe alan marka, yine de pazarda yer alıyor. Örneğin firma MWC 2022 kapsamında da boş durmadı ve Nokia C21, C21 Plus ve C2 2nd Edition akıllı telefon modellerini tanıttı. Sadece temel ihtiyaçlara odaklanan bu telefonlardan C21 ve C21 Plus, damla çentikli bir tasarıma sahip.

Henüz fiyatları belli olmayan ancak çok ucuz olacakları açık olan telefonlar, parmak izi sensörlerini arkada taşıyorlar ve güçlerini “Unisoc” imzalı basit işlemcilerden alıyorlar. Android 11 Go Edition işletim sistemi üzerine kurulan modeller, hiçbir kalemde öne çıkamıyorlar. Metal çerçeveleriyle sağlam birer seçenek olan akıllı telefonlar, ortak olarak 6,5 inç 720×1600 piksel 60 Hz LCD ekranlara sahipler.

Nokia C2 2nd Edition ise yine metal çerçeve ile hazırlanmış bir seçenek konumunda. Köşeli yapısıyla dikkat çeken telefon, 5,7 inç 480×960 piksel 60 Hz LCD ekrana sahip ve gücünü ismi açıklanmayan bir işlemciden alıyor. Çok ama çok basit bir seçenek olan telefon, sadece 2.400 mAh pile sahip ve 1 GB ya da 2 GB RAM ile geliyor. Önünde 2 megapiksel, arkasında ise 5 megapiksel kamera olan telefon, iki farklı renkte geliyor. Android 11 Go Edition çalıştıran cihaz için de henüz fiyat verilmiyor.

Nokia gündemimize kısa süre önce bir yasak ile gelmişti. Nokia’nın birçok telefonu şu an Avrupa’da satın alınamıyor. Çünkü HMD Global ile VoiceAgeEVS firmaları arasında bir yasal süreç bulunuyor. Aktarıldığı kadarıyla HMD Global, Nokia telefonlar özelinde VoiceAgeEVS firmasının VoLTE merkezli bir kodek olarak geçen Enhanced Voice Services (EVS) teknolojisini lisanslamadan kullanmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan dolayı verilen yasal karar özelinde telefonların şu an için satıştan kaldırıldığı açıklanıyor. Yeni tanıtılan telefonlar içinse bu konuda bir sorun yaşanması pek beklenmiyor.

Nokia imzalı yeni ürünler yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More