Nissan, geliştirdiği e-4FORCE temelli prototip Ay aracını sergiledi

nissan ay aracı

Dünyanın en büyük otomobil firmaları arasında başı çeken isimlerden Nissan, geliştirdiği prototip Ay aracını sergiledi.

Nissan ve Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) sayfada gördüğünüz Ay aracı üzerinde çalışıyor. Bu tamamen elektrikli uzay aracı, 2023 Nissan Ariya modelinin bazı versiyonlarında da kullanılacak e-4FORCE dört tekerden çekiş sistemi üzerine kuruluyor.

Genel olarak basit bir yapıda olan araç, Japonya tarafından Ay üzerinde yapılacak gelecek keşif görevleri için insansız / otonom olarak tasarlanıyor ve bu açıdan aşırı büyük bir seçenek konumunda yer almıyor. Yukarıda da dediğimiz gibi henüz prototip olarak gösterimi yapılan araç, e-4FORCE ile zorlu arazilerde rahatlıkla yol alabilecek deniyor.

Bu sistem her tekerin gücünü ayrı ayrı hassas olarak ayarlayabiliyor ve böylece gerçek tutuş olmadan boşa dönüş ortadan kaldırılıyor. Bu sayede saplanma yaşamadan yol alabileceği aktarılan Nissan imzalı Ay aracı, hemen aşağıdaki videoda detaylandırılıyor.

Yeni nesil Ay araçları üzerinden Nissan dışında başka isimler de çalışıyor

Örneğin Lockheed Martin ve General Motors, NASA’nın Artemis göreviyle Ay üzerine göndereceği astronot’ların süreceği aracı hazırlayacak. İkilinin beraber geliştireceği aracın Lunar Terrain Vehicle (LTV) ismine sahip olduğu aktarılıyor. Aktarıldığı kadarıyla Ay aracı insan kontrolü yanında otonom olarak da yol alabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Henüz aşağıdaki konsept görsel ve video ile karşımıza getirilen yeni jenerasyon araç, söylendiği kadarıyla erken geliştirme aşamasında bulunuyor. Yani henüz sürecin başında bulunuluyor.

Bu tamamen elektrikli olacak aracın elbette Ay yüzeyine özel olarak hazırlanması gerekiyor. Lockheed Martin ve General Motors bu konuda oldukça şanslılar çünkü NASA’nın Ay üstünde yol alabilen araç konusunda geçmişten gelen büyük bir tecrübesi bulunuyor.

Bu sayede iki şirket de yeni jenerasyon Ay aracı konusunda körü körüne çalışmaya girişmiyor. Eski verilerin üzerine konularak aracın en iyi hale getirileceği aktarılıyor.

İlgili Video

Read More