Nissan, elektrikli otomobillerinde katı hal pili kullanacağı tarihi verdiNissan

Dünyanın en büyük otomobil üreticileri arasında yer alan Nissan, elektrikli otomobillerinde katı hal pili kullanacağı tarihi verdi.

Kısa süre önce Porsche, Quantumscape firması ile çok önemli bir ortak çalışma içerisinde bulunuyor haberiyle ses getirmişti. Bu ortak çalışmanın arkasında ise tam olarak büyük gelecek vadeden katı hal pilleri yer alıyordu. Peki neydi bu katı hal pilleri? Gelecekte lityum-iyon pillerin yerini alacak bu piller üzerinde şu an BMW, Ford ve Samsung gibi isimler de aktif olarak çalışıyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu pil teknolojisi, daha uzun süre görev yapabiliyor ve zorlu şartlara daha dayanıklı. Katı hal pilleri, uzmanların verdiği bilgilere göre lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla otomobiller özelinde 800 km gibi menzilleri kâğıt üzerinde standart hale getiriyor.

İşte bu konuda otomobil devi Nissan da çalışıyor. Ancak firma elektrikli otomobillerinde katı hal pili kullanımına hemen başlamayacak. Bu yeni nesil piller için özel bir prototip araştırma tesisi kuran firma, gerçek kullanıma ise ancak 2028 yılında geçmeyi hedefliyor. Yani firma 2028 yılına kadar otomobillerinden standart lityum-iyon piller kullanmaya devam edecek.

Geleceğini elbette diğerleri gibi elektrik üzerine kuran ve bunun için çok büyük bir yatırım planlayan Nissan, aslında LEAF otomobil modeli üzerinden elektrikli otomobil pazarının en erken isimleri arasında yer alıyor. Ancak firma buna rağmen alanda öne çıkamadı, Tesla gibi yeni doğan bir firmanın gerisinde kaldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katı hal pilleri şu an çok yaygınlaşamıyor çünkü bunları üretmek halen pahalı durumda. Ancak yapılan yatırımlar ile bu yakında gelecekte değişecek gibi görünüyor. Daha önce de dediğimiz gibi gelecekte elektrikli araçların “menzil endişesi” tamamen ortadan kalkacak.

Bu arada katı hal pilleri konusunda elektrikli motosiklet tarafında da önemli çalışmalar bulunuyor. Bu konudaki son detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Nissan planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More