Nissan cephesinden güncel finansal sonuçlar geldiNissan, 2021 mali yılı sonunda %2 faaliyet karı elde etti. Söz konusu kar ile şirket, NEXT dönüşüm planında bir dönüm noktasına ulaşıldı.


Advertisement

Nissan, 2021 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. 2021 mali yılında Şirket, 247,3 milyon Yen faaliyet karı elde ederken, 215,5 milyar yen net gelir ede etti. %2 faaliyet karı ile Nissan NEXT dönüşüm planında bir dönüm noktasına ulaşıldı. Marka, 2022 mali yılı için 2021 ile aynı oranda bir faaliyet karı elde etmeyi hedefliyor. Yeni koronavirüsün yayılması, yarı iletken arzında yaşanan sorunlar ve yüksek hammadde fiyatları gibi etkenler 2021 yılında iş dünyasını zorladı. Bu zorluklara rağmen marka Nissan NEXT dönüşüm planıyla istikrarlı bir ilerleme kaydederek pazara yeni modeller sundu. Sabit maliyetlerini kontrol altında tutan üretici, 2021 yılında kar elde etti. ABD’deki olumlu piyasa koşulları sonucunda artan küresel satışlar, Nissan’ın yeni modellerinin birim başına net gelirinde önemli bir artış sağlayarak 2021 mali yılında karlılığı beraberinde getirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan finansal sonuçları ile yatırımcısını sevindirdi

Akıllı sürüşün öncüsü marka, 2021 yılı konsolide net cirosu 8,42 trilyon Yene ulaşırken, %2,9 oranında faaliyet kar marjı ile 247,3 milyar Yen faaliyet karı ve 215,5 milyar Yen net gelir elde etti. %2 faaliyet karı ile Nissan NEXT dönüşüm planında belirlenen bir dönüm noktasına ulaştı. Şirket başarılı finansal sonuçları sonrasında, 2021 mali yılı için hisse başına 5 Yen yılsonu temettü ödemeyi planlıyor.

İlginizi Çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü

Read More