Netflix, uzun zaman sonra ilk defa abone kaybetti

Netflix, kısa süre önce 2022’nin ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Firma çok uzun süre sonra ilk defa abone kaybettiğini duyurdu.

Birçok yurt dışı pazarı sonrasında Türkiye’de de abonelik fiyatlarına zam yapan Netflix, 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Son 10 yıldır ilk defa bir çeyrekte bir önceki çeyreğe oranla abone kaybeden firma, abone düşüşünün devam edeceğini de öngörüyor. Yapılan resmi açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu olumsuz tablonun arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor. Örneğin Netflix Türkiye daha önce Temel paket için 26,99 TL, Standart paket için 40,99 TL, Özel paket içinse 54,99 TL alıyordu. Geçtiğimiz hafta itibarıyla ise fiyatlar değişti. Artık Temel paket 37,99 TL, Standart paket 57,99 TL, Özel paket ise tam 77,99 TL oldu.

Yeni fiyatlar elbette üzücü görünüyor ve konuda firma şunu aktarmıştı: “Yeni üye olacak kullanıcılarımız için yeni ücretler geçerli olacak, mevcut üyelerimizin tümü içinse bu değişiklik aşamalı olarak sunulacaktır. Mevcut üyelerimiz plan değişikliği yapmamışlarsa, üyelik ücretleri değişmeden 30 gün önce bir e-posta göndererek bilgilendirme yapacağız.”

Süreç için daha önce de bir açıklama yapan Netflix Türkiye, atılan adım için kısaca şunları aktarmıştı: “Hem içerik sayımız her gün artıyor hem de en yüksek kalitede işler üretmeye devam ediyoruz. Fiyat politikamızı da buna göre ayarlıyoruz ve tüm ülkelerde farklı dönemlerde fiyat artışı yapıyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli içeriklere büyük yatırım yapan ve bağlı olarak giderleri Türkiye özelinde sürekli olarak artan firmanın, Türkiye’de şu an 3,5 milyon kadar bir abonesi bulunuyor. Yakında Türkiye’de de Disney+ ve HBO Max ile rekabete girecek firma, yeni fiyatlar ile Türkiye’de de çok ciddi oranda abone kaybedebilir.

Çünkü birçok kişi yeni fiyatlar sonrasında aboneliğini iptal edeceğini belirtiyor. Firma bu olumsuz veriler nedeniyle ciddi bir borsa kaybı da yaşıyor.

Netflix Türkiye hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi

Read More