Netflix, reklamlı daha ucuz paket için Microsoft ile ortaklık kurduNetflix

Netflix, geçtiğimiz aylarda resmi olarak reklam destekli ucuz bir abonelik paketinin geleceğini açıklamıştı. 

Netflix, burada aktardığımız üzere 2022’nin ilk üç ayında 2021’in son üç ayına oranla 200 bin abone kaybetti. Yapılan resmî açıklamaya göre şirketin abone kaybı ikinci çeyrekte tam 2 milyon seviyesine ulaşacak. Bu düşüşün arkasında sayıları artan güçlü rakipler, engellenmeye çalışılan hesap paylaşma ve özellikle fiyat artışları yer alıyor. Peki bu nasıl önlenecek? Bunun için CEO Reed Hastings çeyrek açıklamaları kapsamında “reklam destekli” daha ucuz abonelik paketini düşündüklerini aktarmıştı. Daha sonra ise eş-CEO Ted Sarandos konuşmuş ve paketin yüzde 100 kesin olarak geleceğini belirtmişti. Halihazırda satılan standart paketlere reklam koymayacak firma, reklamları sadece yeni gelecek pakete özel bırakacak ve bu sayede daha ucuz bir abonelik seviyesi sunabilecek.

Bu rakiplerde uzun zamandır olan reklam destekli paket için bugün sürpriz bir adım atıldı ve yazılım devi Microsoft ile ortaklık kurulduğu duyuruldu. Microsoft’un reklam destekli paket özelinde kendilerine hem reklam hem teknoloji konusunda destek çıkacağını belirten Netflix, paketin halen ne zaman çıkacağını ise açıklamadı. Sadece bu konuda çalışmaların aktif olarak sürdüğü belirtildi. Netflix’in daha önce bu paket için Google tarafıyla da görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki reklam destekli paket kaça satılır? Firmanın reklamlı pakette fiyatı yarı yarına kesmesi bekleniyor. Şu an Türkiye’de en ucuz Netflix paketi 38 TL seviyesinde yer alıyor. Firmanın bu bağlamda reklam destekli paket için en az 19 TL fiyat belirlemesi olası duruyor. Reklam destekli paketin, çözünürlüğe ve aynı anda izlenebilecek ekran sayısına oranla kendi içerisinde kategorize edilme ihtimali de bulunuyor. Örneğin şu an 78 TL olan en üstteki reklamsız 4K paket, reklamlı sürümde 39 TL olabilir. Ortadaki 58 TL‘lik paketin reklamsız versiyonu içinse 29 TL istenebilir.

Netflix Türkiye hamlesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Netflix’in son dönemdeki en popüler filmi

Read More