Netflix, oyun tarafını direkt olarak buluta taşımak istiyorNetflix LOG Tasarım 2

Dünyanın en büyük video platformlarından olan Netflix, oyun kataloğunu büyütmeyi sürdürüyor ve burada yeni planlar yapıyor.

Netflix tarafından sunulan oyunlar şu an uygulamanın içerisinde oynanmıyor. Kişilerin bu oyunları cihazlarına ayrı olarak indirmesi gerekiyor. Ancak firma bunu ileride değiştirmek istiyor. Oyunlar ileride direkt olarak buluta taşınacak, böylece kişiler Netflix’in sunacağı oyunları istedikleri her yerde oynayabilecek. Bulut oyun tarafını kurmak adına kilit pozisyonlarda personel aramaya başlayan firma, bu konuda 2022’yi es geçebilir ancak 2023 yılında oyunlarını buluta aktararak alanda GeForce Now, Xbox Cloud Gaming ve Google Stadia gibi isimlerin karşısına çıkabilir. Büyük bulut sistemlerini hali hazırda kullanan firma, bulut oyun altyapısı için Amazon ya da Microsoft gibi devler ile sunucu iş birliği kurabilir.

Netflix’in oyun tarafı şimdilik çok fazla öne çıkamıyor. Yapılan bir analize göre Netflix içerisine eklenen mobil oyunlar şimdiye kadar sadece 23,3 milyon kez indirildi. Bir diğer analize göreyse yaklaşık 221 milyon Netflix abonesinin sadece yüzde 1’inden daha azı sunulan bu oyunları oynuyor. Bu gerçekten çok düşük olan oran, elbette firma için kötü görünüyor. Açık olarak platformun kullanıcıları sunulan oyunlar ile hiç ilgilenmiyor, platformu sadece içerik (Dizi, Film, Belgesel) tüketmek için kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce yapılan açıklamalar üzerinden öğrendiğimiz kadarıyla oyun konusunda büyümek isteyen şirket, 2022 sonuna kadar kişilere 50 farklı oyun sunmak için çalışmalar yapıyor. Şu an abonelerine 20’den fazla oyun sunan firma, bu 50 oyun hedefine ulaşmak için ciddi yatırımlar yapıyor. Netflix bu hedefine ulaşmak için bir süredir oyun firmaları satın alıyor.

Netflix oyun hamleleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Kendi dengesini kurabilen elektrikli motosiklet

Read More