NASA, yeni nesil uzay kıyafetini iki farklı özel şirkete bıraktıNASA

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, önemli bir adım attı.

NASA, gelecekte astronotlar tarafından giyilecek yeni nesil uzay kıyafetini Axiom Space ve Collins Aerospace isimli özel uzay şirketlerinin geliştireceğini duyurdu. Bu sürece kendisi başlayan ancak yaşanan bazı sorunlar nedeniyle süreci özel firmalara devreden Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, yeni kıyafeti Artemis programının merkezine de koyuyor. Bu program ile insanoğlunu tekrardan Ay yüzeyine indirmek isteyen kurum, bu konuda da bir diğer özel uzay şirketi SpaceX ile çalışıyor. Kurum, özellikle SpaceX’in alandaki başarısı ile beraber uzay sürecinin özel firmalar aracılığıyla daha ucuz ve hızlı hale getirileceğini gördü. Bu açıdan birçok gelişmeyi kendi içerisinde geliştirmek yerine dışarından almaya başlayan, aynı zamanda özel uzay şirketlerine ciddi yatırımlar yapmayan başlayan kurum, buna kıyafeti de dahil ederek dikkat çekiyor. NASA, aktarıldığı kadarıyla Artemis programı kapsamında 2025 yılında Ay yüzeyine astronot indirmek istiyor ve burada Axiom Space ve Collins Aerospace imzalı yeni nesil kıyafetin kullanılması kesin görünüyor.

Bu arada biliyorsunuz Türkiye Uzay Ajansı geçtiğimiz hafta büyük bir sürpriz yaptı ve ISS’e bir Türk vatandaşı göndereceğini duyurdu. Bu konuda şu açıklama geçildi: “Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 hedeften biridir. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri aldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi gerçekleştirilecek ve bilim insanlarımıza Uluslararası Uzay İstasyonu şartlarında deney yapma imkânı sağlanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu görevi gerçekleştirmek için Türk vatandaşları tarafından yapılan başvurular arasından 2 (iki) aday belirlenecektir. Seçilen adaylar TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülüğü olacaktır. Astronot eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylardan biri yaklaşık 10 gün sürecek uzay görevini gerçekleştirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir.”

Bu görev için Türkiye Uzay Ajansı Twitter’dan paylaşımları sürdürüyor ve bu haberin ana konusuyla bağlantılı olarak kısa süre önce şu paylaşım yapıldı: “Şık olmak için çok alternatifleri olmasa da en havalılar yine onlar… Peki, bir uzay yolcusunun kıyafetinde neler yer alır? Gelin hep birlikte bakalım.

Şık olmak için çok alternatifleri olmasa da en havalılar yine onlar…🚀

Peki, bir uzay yolcusunun kıyafetinde neler yer alır? 👩‍🚀👨‍🚀

Gelin hep birlikte bakalım.🤓#BuGörevSenin pic.twitter.com/AZ2JeCObey

— Türkiye Uzay Ajansı (@tuajans) May 31, 2022

Bu TUA imzalı paylaşımdaki kıyafetin gerçek olmadığını belirtelim. Bunun yerine görevde SpaceX’in geliştirdiği yeni nesil uzay kıyafeti kullanılacak. ISS içerisinde ise özel bir kıyafet giyilmesine gerek kalmayacak.

NASA adımı yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

Read More