NASA tarafından üretilen 38 yıllık uydu Dünya’ya düştüNASA

ABD’nin uzay projelerinden sorumlu kurumu NASA tarafından üretilen 38 yıllık uydu sorunsuz olarak Dünya’ya düştü.

NASA tarafından bilimsel araştırmalar yapması için tasarlanan ve uzun süre önce emekliye ayrılan Earth Radiation Budget Satellite (ERBS) isimli uydu, tahmin edildiği gibi kimseye zarar vermeden Dünya’ya düştü. Uydu, Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre direkt olarak Alaska kıyılarına düştü, bu olaydan kimse olumsuz anlamda etkilenmedi. NASA zaten bu uydudan birilerinin yaralanma ihtimalinin 9.400’de 1 olduğunu söylemişti. Ozon tabakası için önemli veriler toplayan uydu, bilim insanlarının Dünya’nın güneş enerjisini nasıl emdiğini ve yaydığını anlamalarına yardımcı olmuştu.

Update: @NASA’s retired Earth Radiation Budget Satellite reentered Earth’s atmosphere over the Bering Sea at 11:04 p.m. EST on Sunday, Jan. 8, the @DeptofDefense confirmed. https://t.co/j4MYQYwT7Z

— NASA Earth (@NASAEarth) January 9, 2023

Uzay çöpleri yani alçak dünya yörüngesinde kullanılmadan dönen uydular ya da başıboş parçalar, gelecek uzay görevleri ve yakında özel şirketler tarafından işletilecek olanların geleceği ISS gibi uzay istasyonlar için ciddi tehlikeler oluşturuyor. İşte bu konuda geçtiğimiz yıl bir adım atan Federal İletişim Kurulu (FCC), görevini tamamlayan uyduların beş yıl içerisinde alçak dünya yörüngesinden çıkarılmasını istiyor.

Alınan bu karar, gelecek uzay görevleri için önemli ve hayati görünüyor. Söylendiği kadarıyla daha önce firmaların bu işlemi yapmak için tam 25 yıl süresi bulunuyordu. “25 yıl artık çok uzun bir süre” diyen FCC yetkilisi Jessica Rosenworcel , ek olarak şunları aktarıyor: “Artık özellikle alçak dünya yörüngesinde o kadar uzun süre (25 yıl) beklemek için hiçbir sebep yok. İkinci uzay çağı geldi. Büyümeye devam etmek, bizden sonrası için inovasyonunun sürüdürülmesini sağlamak için temizlik yapmamız gerekiyor.”

NASA uydusu yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı

Read More