NASA, Space Launch System ile kalkışı başarıyla yaptıNASA, Space Launch System SLS

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurum NASA, Space Launch System için kalkışı yaptı.

Kaçıranlar için Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, ABD merkezli olarak geliştirdiği 24 milyar dolarlık Space Launch System ya da kısa adıyla SLS roket modeli ile ilk kalkışı geçtiğimiz aylarda yapacaktı ancak motor sorunu nedeniyle kalkış ertelenmişti. Daha sonra çıkılan ikinci denemede bir hidrojen sızıntısı kalkışı engellemiş, araya kötü hava şartları da girmişti. Artemis 1 adı verilen “test görevi” kapsamında kalkış en sonunda bugün sorunsuz olarak yapıldı ve program kapsamında çalışan herkes büyük bir nefes aldı. Şu an yolda olan SLS’in önünde, herhangi bir astronota ev sahipliği yapmayan (Onun yerine sensörler ile donatılan mankenler olacak) 20 milyar dolarlık Orion kapsülü yer alıyor.

Bu 2,1 milyon kilometre yol yapacak kapsül ile beraber yaklaşık 42 günlük bir yolculuğa çıkan ve Ay’a 5o yıl sonra gidip geri gelecek olan NASA, SLS ile atılacak Orion kapsülün (2 bin 750 derecelik sıcaklığa dayanacak ısı kalkanları ile donatılmış) 386 bin kilometre uzaklıktaki Ay’a yaklaşık bir hafta süre içerisinde ulaşacağını hesaplıyor. NASA’nın ve insanoğlunun Dünya’dan uzak uzay görevleri için büyük önem arz eden SLS, kurumun son dönemdeki en büyük çalışmaları arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SLS, NASA tarafından açıklandığı kadarıyla kalkışta tam 8.8 Milyon pound itme kuvveti üretebiliyor. Bu açıdan SpaceX Falcon Heavy‘den ve yine Amerika Birleşik Devletleri yapımı Saturn V‘den daha güçlü olan SLS, gücünü temel olarak dört adet RS-25 (Toplam güç için ekstra iticiler de var) motordan alıyor. NASA, Artemis programı dahilinde 2025 yılında yeniden Ay’a astronot göndermek istiyor.

NASA’nın şimdiye kadar ürettiği en güçlü roketi Space Launch System, insanoğlunun en büyük hayallerinden olan Mars’ta koloni kurma konusunda da önemli bir konumunda yer alıyor.

NASA ve Space Launch System yanında bu da ilginizi çekebilir: Katlanabilir yapıda hazırlanan inanılmaz televizyon: C Seed N1

Read More