NASA aracı InSight, en büyük Mars depremini kayıt altına aldı

NASA Mars InSight

NASA Mars InSight

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA tarafından geliştirilen Mars aracı InSight bir ilke imza attı.


Advertisement

NASA imzalı Mars aracı InSight, uzun süre önce 480 milyon kilometrelik yolculuğunu bitirmiş ve Kızıl Gezegen üzerine sorunsuz şekilde inmişti. Hatta indikten sonra hemen bir özçekim gönderen InSight, bilimsel çalışmalara indiğinden bu yana devam ediyor. Bilmeyenler için kısaca açıklamak gerekirse bu uzay aracı Mars’ın derinlemesine incelenmesine odaklanıyor. Uzay aracı, özellikle taşıdığı gelişmiş bir sismometre ile öne çıkıyor. Araçta yer alan bir kolla Mars yüzeyine konulan sismometre, Mars’ın yer hareketlerini sürekli olarak kaydediyor.

InSight, bu bahsettiğimiz sismometreyi kullanarak geçtiğimiz aylarda bir Mars depremi tespit etti ancak bu çok ufaktı. Ufak olduğu için de bu deprem, araştırmacılara Mars’ın yapısı hakkında fazla bilgi veremedi. Şimdi ise 5 şiddetinde bir deprem tespit edildi ve bu büyüklük açısından bir rekor oldu. NASA, daha önce en büyük 4,2 şiddetinde bir deprem kaydetmişti. Kaydedilen daha ufak boyutlu bir deprem ise tam 90 dakika sürmesiyle şaşırtmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bilim insanları bu sarsıntılara “earthquake” gibi “marsquake” adını veriyor ve bunlardan InSight ile ileride önemli veriler çıkarmak istiyor. Burada özellikle çok büyük şiddetteki depremlerden sağlam verilerin elde edilebileceği düşünülüyor. Önümüzdeki dönemde elde ettiği birçok veriyle gündemi sık sık meşgul edecek uzay aracı, şimdiye kadar sorunsuz bir görev döngüsünde yer alıyor. İnsanoğlunun bir gün yaşama hayali kurduğu Kızıl Gezegen, birçok gizemini bünyesinde barındırıyor.

NASA InSight yanında haber yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More