NASA, 5 bine ulaşan ötegezegen keşiflerini müzik haline getirdiNASA ötegezegen

ABD’nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, sayısı tam 5 bine ulaşan ötegezegen keşiflerini müzik haline getirdi.

NASA, kısa süre önce ilginç bir çalışmaya imza attı. Andrew Santaguida ve Matt Russo ile ortaklık kuran kurum, yukarıda izleyebileceğiniz videoyu hazırladı. Bu videoda 1991 yılından bu yana bulunan ötegezegenler müzikal bir yapıda karşımıza çıkarılıyor. NASA, elde ettikleri verileri böyle bir çalışmaya dönüştürerek, kullanıcıların keşif hızını duymalarını sağladıklarını aktarıyor. 21 Mart 2022 itibarıyla sayıları 5 bine ulaşan ötegezegenler, videoda keşif tarihlerine göre farklı halkalar ile gösteriliyor. NASA’nın açıklamasına göre videoda beliren halkalar, ötegezegenin yörüngesinin göreceli boyutuna, renk ise keşif yöntemine işaret ediyor. Video içerisinde duyulan müzik ise keşfedilen her ötegezegen için bir nota çalınarak oluşturulmuş durumda.

Notanın perdesi, gezegenin göreceli yörünge periyoduna işaret ediyor. Yıldızlarının yörüngesinde dönmesi daha uzun süren gezegenler daha düşük notalar olarak, daha hızlı yörüngede dönen gezegenler ise daha yüksek notalar olarak duyuluyor. Bunların toplamı ise kulağa güzel gelen bir müzikal içeriği meydana getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ötegezegen veya Güneş dışı gezegen, tam olarak Güneş Sistemi’nin dışında ve başka bir yıldızın yörüngesinde bulunan gezegenler için kullanılıyor. 5 bininci keşif için konuşan NASA Ötegezegen Bilim Enstitüsünde araştırmacı Jessie Christiansen, yaptığı açıklamada, “Bu, sadece bir sayı değil. Her biri yeni bir dünya, yepyeni bir gezegen. Her biri için heyecanlanıyorum çünkü onlar hakkında hiçbir şey bilmiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

NASA ve ötegezegen çalışması yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın

Read More