NamX HUV; Togg’un tasarım “kardeşi” hidrojen yakıt teknolojisiyle devrim yaratmak istiyor [Video]NamX HUV

Pininfarina ortaklığıyla geliştirilen NamX HUV, değiştirilebilir kapsül yapılı hidrojen teknolojisiyle dikkat çekecek gibi.


Advertisement

Yerli otomobil girişimi Togg ile uzun süre Türkiye gündeminde kendisine yer bulan İtalya merkezli tasarım devi Pininfarina, yeni girişimlerle ortaklığa gitmeye devam ediyor. Vietnam’ın ilk otomobil girişimi olan VinFast‘in ürün gamı oluşumuna da doğrudan destek veren şirketin bu alandaki yeni ortaklığı çok bölgeli bir girişim olan NamX ile hayata geçirildi. İçerisinde geçtiğimiz yıllarda Renault’da görev yapmış mühendis kadrosunu barındıran, Avrupa ve Afrika gibi çok kollu bir girişim niteliği taşıyan NamX, hidrojen yakıt teknolojisine getireceği yaklaşımla tüm dünyada ses getirmek istiyor. Bu felsefe odağında, NamX’in baş tasarımcısı Thomas de Lussac’ın Pininfarina ortaklığıyla geliştirmeye gittiği NamX HUV projesi, tasarım dinamikleriyle de en az altyapısındaki teknoloji kadar dikkat çekici bir model olma yolunda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pininfarina imzalı NamX HUV değiştirilebilir hidrojen kapsülüyle geliyor

Kısa süre önce ilk detayları paylaşılan projeyi, diğer tüm rakiplerinden ayıran temel nokta hidrojen yakıt teknolojisine getirilen yeni bir yaklaşım. Bugün elektrikli otomobiller için örneklerini gördüğümüz değiştirilebilirlik yapısını hidrojene aktarmayı tercih eden marka, bunu taşınabilir kapsüllerle sağlama amacında. Temelde elektrikli bir model olan HUV, barındıracağı bu sistemin ihtiyaç duyduğu gücü hidrojen yakıt teknolojisiyle daha verimli şekilde kullanıcılara aktarmak istiyor. Kapsüllerin tamamen dolu olduğu senaryoda tek seferde 800 kilometreyi bulan bir menzilin mümkünlüğünü açıklayan NamX ekibi, araç için şimdilik iki farklı versiyonun planlandığını da paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Giriş seviyesindeki paket için arka aksta konumlanacak tek elektrik motorunun yaklaşık 300 beygirlik güç üreteceği, bu motorla aracın 0’dan 100’e hızlanmasını 6,5 saniyede tamamladığı ve maksimumda 200 km/s hıza erişebildiği bir senaryo söz konusu. Bir üst paketle birlikte ön aksa dahil edilecek ikinci elektrik motoruyla birlikte değerler; yaklaşık 560 beygir güç, 250 km/s maksimum sürat ve 4,5 saniyelik 0-100 şeklinde teknik tabloya yansıyor. Üretim ve satış süreci için 2025’in hedef olarak gösterildiği NamX HUV için 65.000 euro ile 95.000 euro aralığında değişen bir fiyat aralığının da paylaşılmış olması dikkat çekici. Ön sipariş süreci saatler önce başlayan modelin ilk fiziki gösterimi Paris Otomobil Fuarı kapsamında ekim ayı içerisinde gerçekleştirilecek.

Read More