Motor sporlarında bir kilometre taşı; Audi RS Q e-tron ilk Dakar Rallisi’ne çıkıyor

Q Motorsport işbirliğiyle geliştirilen Audi RS Q e-tron, markasının farklı kulvarlarda yakalığı başarıları çöle taşımak istiyor.

Dünyanın en zorlu motor sporları organizasyonlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi, yeni sezonuyla birlikte ilklere sahne olacak. 1 Ocak’ta başlangıcı yapılacak ve bu yıl 44’üncüsü düzenlenen ve üçüncü kez Suudi Arabistan’da gerçekleşecek mücadele iki hafta sürecek. Cidde-Hail arasındaki 19 km’lik giriş etabıyla start alacak rallide yarışmacılar, daha önceki iki yarışta olduğu gibi yaklaşık 4 bin km’si özel etap olmak üzere, 8 bin km’den fazla bir rotada, 12 etap geçmeye hazırlanıyor. Otomobil kategorisindeki 91 yarışmacıya karşı üç RS Q e-tron aracıyla mücadele edecek Audi Sport, hem bu organizasyon, hem de motor sporları için elektrik gücüyle yeni bir dönemi başlatıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi RS Q e-tron ile birlikte zorlu sürüş koşullarını elektrikli sürüşe etkisi de deneyimlenecek

Dakar Rallisi’nin yüksek voltajlı batarya, yüksek verimli enerji dönüştürücü ve yenilikçi elekrikli sürüş için tam anlamıyla zorlayıcı bir test alanı olduğunu söyleyen Audi Sport GmbH Direktörü Julius Seebach süreçle ilgili açıklamalarda bulundu. Seebach; “Daha önce hiç bu kadar karmaşık bir aracı, bu kadar kısa sürede starta getirmemiştik. Rekabetçi koşullar altındaki ilk dayanıklılık testimiz şu anda dünyanın en uzun ve en zorlu rallisi. Dakar Rallisi’ne büyük saygı duyuyoruz ve tamamen bu yarışa odaklanmış durumdayız.” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2012 yılında elektrikli sürüşle 24 Saatlik Le Mans’ı kazanan ilk üretici ve 2017/2018’de Formula E’de şampiyon takım unvanını kazanan ilk Alman üretici olma başarısı gösteren Audi, bu başarısını çöle taşımayı hedefliyor. T1 Ultimate kategorisinde, üç Audi RS Q e-tron’da yer alacak üç takımıyla elektrikli bir aktarma organının, ne denli verimli ve rekabetçi olduğunu kanıtlamak istiyor. Team Audi Sport adıyla yarışacak olan üç Audi RS Q e-tron da Audi‘nin, Q Motorsport işbirliğiyle geliştirildi. Sven Quandt’ın ekibi, altı Dakar zaferi de dahil olmak üzere rallikroslarda çeyrek asırdan fazla bir deneyime sahip. Audi ve Q Motorsport’tan ralli sürücülerinden teknoloji ve lojistik sorumlusuna, ekip doktorundan, fizyoterapistlere kadar toplam 80 kişilik ekip iki hafta boyunca Suudi Arabistan’da takımla birlikte olacak.

Read More