Milyarder Jared Isaacman, SpaceX ile üç uzay görevi daha yapacakSpaceX

Özel Inspiration4 görevi ile uzayın tadına bakan milyarder Jared Isaacman, SpaceX ile üç uzay görevi daha yapacak.

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, geçtiğimiz yıl bahsettiğimiz bu toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle tarih yazmıştı. Bu görevde Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor “Crew Dragon” kapsülü ile uzaya gitmişti. Bu görevi mümkün kılan Shift4 şirketinin sahibi Jared Isaacman, SpaceX ile üç görev için daha anlaştı ya da başka bir deyişle özel uzay şirketinden üç kalkış daha satın aldı.

SpaceX tarafından yapılan resmî açıklamaya göre Jared Isaacman ile “Polaris” adı altında üç görevlik bir sürece başlanıyor. Bu görevlerin ilki 2022 bitmeden yapılacak ve Polaris Dawn olarak isimlendirilecek. Falcon 9 ve Crew Dragon kapsamında gerçekleştirilecek görevde Jared Isaacman, SpaceX çalışanları Sarah Gillis, Anna Menon ve eski pilot Scott Poteet uzaya çıkış yapacak.

Bu görevde bir sorun olmazsa Crew Dragon ile çıkılmış en yüksek irtifa deneyimlenecek ve üç günlük görev kapsamında bir uzay yürüyüşü de olacak. Bu iki konuda bir ilke imza atacak SpaceX, bu görevleri bir araştırma ve yeni teknolojileri (Yeni kıyafetler vb.) test etme şansı olarak değerlendirecek. Buna karşın Polaris Dawn kapsamında Inspiration4 görevi gibi St. Jude’s Çocuk Araştırmaları Hastanesi’ne bağış toplama amacı da güdülecek.

Polaris görevleri kapsamında Dünya’dan uzak insanlı görevler için önemli veriler elde edecek SpaceX, bunları daha sonra detaylarına burada yer verdiğimiz Starship’in insanlı görevleri için kullanacak. Firma halen bilmeyenler için Starship roket ile önümüzdeki yıllarda Mars’a insan götürecek.

Polaris Dawn görevinin tam olarak nasıl olacağı hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Netflix tarafından Inspiration4 özelinde çekilen “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeselini izleyebilirsiniz. Türkçe olarak Geri Sayım: Inspiration4 Uzay Görevi isimli belgeselin detayları burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More