Microsoft, Windows PC’lerde SSD’yi standart hale getirmek istiyorMicrosoft Windows PC

Yazılım devi Microsoft, ortaya çıktığı kadarıyla Windows PC’lerde SSD’yi standart hale getirmek istiyor ve bu konuda görüşmeler yapıyor.

Microsoft, gelen bilgilere göre 2022 yılında tüm yeni Windows PC’lerin SSD ile satışa sunulmasını istemiş ancak bu konuda üretici firmalardan iyi geri dönüş almamış. Bu yüzden kararını değiştiren firma, yeni bilgilere göre dönüşümü rafa kaldırmak istemiyor. Bu bağlamda da şirketin 2023 ya da 2024 için Windows PC’lerde SSD’yi standart hale getirmek istediği aktarılıyor. Eğer Dell, HP, Lenovo veya Acer gibi firmalar bunu kabul ederse, yeni nesil tüm PC’lerin ana sürücüsü SSD olacak ve böylece herkes yüksek hızlı depolamanın keyfine varacak. Günümüzde artık birçok PC yüksek hızlı SSD’ler ile geliyor ancak maliyetler nedeniyle halen HDD taşıyan modeller de bulunuyor.

Bu arada bahsi geçen yeni dönemde HDD’ler tamamen rafa kalkmayabilir. Yani birçok firma yedek depolama alanı özelinde PC’lerine HDD koymaya devam edebilir. Ancak Windows işletim sisteminin ve yazılımların yükleneceği ana diskin standart olarak yüksek hızlı bir SSD olması, son kullanıcı için oldukça güzel olacaktır. SSD birimleri standart hale geldikten sonra kullanıcılara işletim sistemi ve oyunlar özelinde yeni imkanlar da sunulacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HDD’ler yavaş olmalarına rağmen halen milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya devam ediliyor. Bunun arkasında birim alan ve maliyet yer alıyor. Günümüzde çok büyük boyutlu SSD’ler de var ancak bu modeller için fiyatlar gerçekten çok yüksek seviyede. HDD tarafında ise büyük boyutlar çok daha uygun fiyata satın alınabiliyor.

Microsoft ve Windows PC planları yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti

Read More