Microsoft, ilk yapay zekâ destekli akıllı kamerasını tanıttı

Microsoft Surface Hub 2 kamera

Microsoft Surface Hub 2 kamera

Donanım tarafına da büyük önem veren yazılım devi Microsoft, Surface Hub 2 için hazırlanan ilk yapay zekâ destekli akıllı kamerasını tanıttı.

Microsoft tarafından bugün tanıtımı yapılan yukarıda gördüğünüz kamera, dediğimiz gibi firma için bir ilke imza atıyor. Temelinde yapay zekâ teknolojisi yer alan ürün, iş ortamlarına özel akıllı tahta Surface Hub 2 için tasarlanmış. Bu açıdan kurumsal kullanım odağından hazırlanan kamera, akıllı özellikleri sayesinde otomatik kadraj ayarlaması yapabiliyor, parlaklığı ayarlayabiliyor, görüş açısını değiştirebiliyor ve bunları herhangi bir görüntü bozulması olmadan gerçekleştirebiliyor. Çok geniş açı lensi ile toplantı alanını tam olarak kapsama alanına alabilen kamera, teknik olarak bakarsak 12 megapiksel çözünürlükte bir sensör üzerine kuruluyor.

Spesifik olarak 136 derece görüş açısında çalışma yapabilen kamera, Microsoft tarafından verilen bilgiye göre 1 teraflop gibi dikkat çeken bir güç getiriyor. Orijinal Xbox 360’dan daha güçlü olan model, bu sayede yapay zekâ işlemcilerini ve akıllı özellikleri kendi üzerine alabiliyor. Gelişmiş algoritmalar üzerine kurulan akıllı kamera, Surface Hub 2 ile manyetik olarak bir araya geliyor ve USB-C ile bağlantı kuruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu akıllı kameranın 800 dolar gibi çok yüksek bir fiyatı bulunuyor. Ancak Surface Hub 2 de kendi başına ucuz bir ekran ya da akıllı tahta değil. 85 inç Surface Hub 2 ile beraber bu kamera alınırsa tam 22 bin dolar verilmesi gerekiyor.

Microsoft imzalı kamera yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More