Microsoft, fiziksel engelliler için özel kontrol cihazlarını tanıttıMicrosoft

Microsoft, fiziksel engellere sahip kişilerin bilgisayarları kullanması ve oyun oynayabilmesi için özel çalışmalar yapıyor.

Mevcut Microsoft CEO’su Satya Nadella, geçtiğimiz aylarda hayatının en kötü haberini aldı. Ünlü teknoloji liderinin 26 yaşındaki oğlu Zain Nadella, “serebral palsi” hastalığı ile doğmuş bir bireydi ve maalesef hayatını kaybetti. Satya Nadella, Microsoft’un başına Bill Gates sonrasında geçmiş ve şirketi çok daha güçlü ve zengin hale getirmişti. Nadella yeni dönemde özellikle “erişebilirlik” konusuna büyük önem vermeye başladı. Hem Windows hem de Xbox tarafında engellere sahip bireyler için büyük yazılımsal ve donanımsal adımlar atıldı. Bu konuya neden bu kadar önem verdiği Zain Nadella’nın hayatını kaybetmesi ile bir kez daha anlaşılan Satya Nadella, alandaki çalışmaları desteklemeyi sürdürüyor. Örneğin bugün firmanın hazırladığı yukarıda gördüğünüz çok sayıda kontrolcü tanıtıldı.

Farklı durumlara özel olarak birçok farklı versiyon halinde hazırlanan buton ve fare kontrolü odaklı bu donanımsal ürünler, aktarıldığı kadarıyla üç boyutlu yazıcı parçalarıyla özelleştirilebiliyor. Bu sayede firma daha fazla kişiyi aktif olarak bilgisayar kullanabilir hale getirmek istiyor. Bu ürünlerin fiyatları için henüz bilgi verilmiyor ancak çıkış için sonbahar hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Fiziksel engellere sahip kişiler için yapılan her çalışma elbette büyük önem arz ediyor. Henüz tıp birçok fiziksel engeli maalesef ortadan kaldıramıyor. Ancak en azından bu kişileri hayata daha rahat şekilde bağlayacak ürünler geliştirebiliyoruz.

Microsoft adımları yanında haber yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Read More