Microsoft Edge, alanda Safari’yi geçmek üzereMicrosoft Edge

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcıları listesinde önemli sayılacak bir gelişme var. Microsoft Edge, Safari’yi geçmek üzere.

Microsoft Edge, toplanan son verilere göre en çok kullanılan ikinci tarayıcı seçeneği olmak üzere. Verilere bakıldığı zaman masaüstü tarafında yüzde 9,54 kullanım oranına ulaşan Edge, yakında yüzde 9,84 kullanım oranına sahip Apple imzalı Safari’yi geride bırakacak. Pazarın lideri ise tam yüzde 65,38’lik kullanım oranı ile Google Chrome. Mozilla Firefox ise yüzde 9,18 seviyesinde yer alıyor. Diğer kısımda ise Opera ve diğer tarayıcı seçenekleri yer alıyor.

Peki Microsoft Edge neden yükseliyor? Birçok kişi bu tarayıcı için başkalarına “Neden onu kullanıyorsun?” sorusunu sorabiliyor. İlk olarak Edge ile Chrome aynı altyapı üzerine kuruluyor. Bu açıdan yeni nesil Edge artık en az Chrome kadar hızlı ve Chrome’dan daha az RAM / sistem kullanıyor.

Buna ek olarak birçok kişi Edge’i Chrome’dan daha güvenli buluyor. Ancak Edge’in öne çıkmasını esas sağlayan Microsoft oluyor. Firma, milyonlar kullanıcıya sahip Windows işletim sistemleri içerisinde Microsoft Edge tarayıcının reklamını çok ama çok agresif şekilde yapıyor.

Apple’ın Safari’si ise doğal olarak özellikle Mac bilgisayar kullanıcıları arasında yaygın durumda. Ancak Windows tarafında da Safari kullanan bazı sabırlı kişiler bulunuyor. Tarayıcı pazarındaki liderin (Chrome) ise yakın zamanda değişmesi pek beklenmiyor.

Microsoft Edge yükselişi yanında bu da ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More