Microsoft, Activision Blizzard alımı özelinde detaylı inceleme altına giriyorActivision Blizzard Microsoft Sony

Yazılım devi Microsoft, geçtiğimiz aylarda Activision Blizzard’ı satın aldı. İşte bu süreç halen tam olarak tamamlanmadı.

Microsoft, halen tam olarak bilmeyenler için Activision Blizzard firmasını satın aldı ve bu büyük ses getiren adım için tam 68,7 milyar dolar ödedi. Call of Duty, Warcraft, Candy Crush, Tony Hawk, Diablo, Overwatch, Spyro, Hearthstone, Guitar Hero, Crash Bandicoot ve StarCraft gibi oyunların arkasındaki dev isim Activision Blizzard, Microsoft’a ve Xbox tarafına geçti. İşte bu durum oyun dünyasında büyük bir tekel endişesi oluşturdu. 

Tam olarak 2023 yılının haziran ayına kadar tamamlanması beklenen ancak bu kesin olmayan satım süreci, birçok kurum tarafından inceleniyor ve incelendi. Örneğin bu konuda ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından da detaylı bir inceleme başlatıldı. Bu konuda başka ülkelerde de adımlar atılırken, sürece Avrupa Birliği de tam olarak dahil olma kararı aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ortaya çıktığı kadarıyla Avrupa Birliği, Microsoft’un Activision Blizzard’ı alımını derinlemesine inceleyecek. Bu alıma aslında uzun zamandır bakan Avrupa Birliği, artık sürece daha da derinden bakacak, tarafına gelen Sony (PlayStation) imzalı şikayetleri değerlendirerek mantıklı bir karara varmaya çalışacak.

Peki süreç neden derinlemesine inceleniyor? Avrupa Birliği, bu satın alımın konsol ve PC oyunlarının dağıtımına yönelik olarak pazardaki rekabeti azaltabileceğinden endişe ediyor. Avrupa Birliği ayrıca Microsoft’un Activision Blizzard oyunlarının rakip abonelik veya bulut oyun yayın hizmetlerindeki dağıtımını engelleme potansiyelinden de endişe duyuyor. Microsoft ise en azından Call of Duty özelinde PlayStation macerasını bitirmeyeceklerini sık sık dile getiriyor.

Microsoft detayları yanında bu ilginizi çekebilir: Geleceğin robotlarını dans ederken izleyin

Read More