MG4 Electric; 450 kilometre menzil ve öncü altyapısıyla Avrupa için hazır

Çin’de lanse edilen Mulan’ın Avrupa’ya yansıması olan MG4 Electric, teknik nitelikleriyle marka için öncü niteliğinde.

Avrupa’da yakaladığı başarı için “bu sadece başlangıç” diyerek yola emin adımlarla devam eden MG, özellikle elektrik tarafındaki rekabetten kopmamak adına dikkat çekici hamleler yapıyor. Yaklaşık iki hafta önce Çin merkezli olarak lanse ettiği Mulan modeliyle elektrikli Hatchback pazarına farklı bir tasarım yaklaşımı getiren marka, aynı ürünü Avrupa pazarına uyarlamak için çok fazla zaman kaybetmedi. Saatler önce duyurusu gerçekleştirilen MG4 Electric, barındırdığı altyapının ilk ürünü olması sebebiyle de ayrı bir önem arz ediyor. Avrupa standartları bazında 450 kilometrelik maksimum menzil değeri vadedilen modelde, daha erişilebilir fiyatlarda alt versiyonlar da tercih edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

MG4 Electric batarya teknolojisiyle segmentinde ilk olacak

MG4 Electric’in en sihirli noktalarının başında altyapı elemanları geliyor. MG’nin MSP adını verdiği yeni mimariyi kullandığı ilk otomobili olan model, entegre hücreli batarya sistemiyle de avantajlar barındırıyor. Daha az yer kaplama ve daha yüksek enerji yoğunluğu gibi önemli avantajlarla gelen CTP (Cell-to-pack) batarya sisteminin konumlandırıldığı modelin batarya kalınlığı 110 milimetre ile 140 milimetre aralığında değişiyor. MG’ye göre bu değer sınıfının en iyisi. “Bu kadar bataryadan bahsettin, rakamlardan ne haber…” diyenler için de MG cephesinin iki farklı kapasiteli bataryayı Avrupa pazarında sunacağını söyleyebiliriz. Giriş seviyesinde 51 kWh kapasite ile gelen batarya ile otomobilin 350 kilometrelik fabrika çıkış menzil verisi söz konusu. 450 kilometrelik değer ise 64 kWh kapasiteli ünite ile mümkün görünüyor.


Otomobilin motor tarafında ise tek ve çift olmak üzere iki seçenek bizi bekliyor. Giriş seviyesinde gelen ve arka aksta konumlanan tek elektrik motoru yaklaşık 200 beygir güç üretiyor. Bu versiyonda 8 saniyenin altında 0-100 ve 160 km/s’lik maksimum sürat değerleri teknik tabloda. Çift elektrik motorlu ve dört tekerlekten güç aktarımlı üst kombinasyonda 450 beygire yakın güç ve 600 Nm tork gibi oldukça üst düzey rakamlar söz konusu. MG cephesi bu kombinasyonda otomobilin 0’dan 100’e 3,8 saniyede erişebileceği bilgisini paylaşmış durumda. 50:50 ağırlık dağılımıyla gelen MG4 Electric’in bu sayede performansla birlikte dengeli bir sürüş karakteri sunma potansiyeli de bir hayli yüksek. Ebat olarak 4.287 milimetre uzunluk, 1.836 milimetre genişlik ve 1.504 milimetre yükseklik değerlerine sahip olan MG4 Electric, daha ileride olmakla birlikte büyük oranda Golf’e yakın bir hatchback olarak görülebilir. Geliştirme sürecinde son aşamalara gelindiği açıklaman modeli bu yılın son çeyreğinde Avrupa merkezli olarak sokaklarda görmeye başlayacağız.

İlgili video

Marvel R tanıtımı

Read More