Metaverse dünyası için MetaHuman kimliği oluşturma [Nasıl yapılır?]

İnterneti ilk kullanmaya başladığımız yıllarda sosyal ağlardaki profillerde kendi fotoğraflarımızı kullanıyorduk. Daha sonrasında bu fotoğraflarla birlikte hayatımıza avatar’lar, emoji’ler ve memoji’ler girdi.  İnternetin bir sonraki aşaması olarak değerlendirilen metaverse’te ise kendi yüzlerimizin bir dijital bir kopyası da olacak.

Evet yanlış duymadınız. Kullanıcılar kendi yüzlerini dijital olarak modelleyebilecek. Hatta şu anda Epic Games’in bir süredir kullanımda olan bulut tabanlı karakter oluşturma aracıyla bunun bir ön gösterimi yapılıyor. Kullanıcılar uygulamada modellenmiş insanları diledikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Yüz haricinde vücut hatlarını da özelleştirmeye imkan tanıyan bu araçta çok fazla ayrıntı yer alıyor. Saç şekillerinin, renklerin, yüz hatlarının, diş yapısının ve daha bir çok ayrıntının karşımıza çıktığı araçtaki MetaHuman’lar çok gerçekçi görünüyor. MetaHuman’lara yakınlaştırma yapıldığında insanların yüzlerindeki detayların karakter oluşturma aracına iyi bir şekilde aktarıldığı görülüyor. Arka plan rengini de dilediğiniz gibi değiştirebileceğiniz araçtaki MetaHuman’lar hareket de edebiliyor. Şu anda bu teknolojiyle kendi yüzümüzü oluşturmak ne yazik ki mümkün olmasa da çok yakında bunun da mümkün olabileceğini söylemek mümkün. Epic Games’in Unreal Engine ile uyumlu olan aracını buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Facebook kısa bir süre önce gerçekleştirdiği Meta etkinliğinde yeni bir VR gözlüğünün yolda olduğunu belirtmişti. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen bu gözlüğün insan mimiklerini de algılayabileceği ifade edilmişti. Yeni gözlükle birlikte yüzdeki mimiklerinin avatar’larda kullanılması planlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Metaverse dünyasına geçiş hızlanıyor

Gelecekte hazırladığımız üç boyutlu modellerle oyunlarda veya filmlerde kendimize de yer verebiliriz. Bu fikir şu anda uçuk gibi görünse de teknolojinin hızla gelişimiyle bu mümkün görünüyor. Bu arada kısa bir süre önce inceleme fırsatı bulduğumuz Meta Quest 2 incelemesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept

Read More