Metaverse çılgınlığı hız kesmiyor! Olmayan eve 4 milyon TL ödediler!


Metaverse’in ne olduğunu bilmeyenler için biraz bahsedelim. Geleneksel kişisel bilgisayarların yanı sıra sanal ve artırılmış gerçeklik cihazları aracılığıyla kalıcı çevrimiçi 3 boyutlu sanal ortamları destekleyen, İnternet’in varsayımsal bir yinelemesidir. Özetle sanal evren! Peki sanal birşey için bu paralar ödenir mi? Gelin yazımızın devamından hep birlikte değerlendirelim.

Metaverse çılgınlığı hız kesmiyor! Olmayan eve 4 milyon TL ödediler!

Meta veriye olan ilginin artması ile birlikte, çok daha fazla yatırımcı, birçoğunun sosyal ağ, iş ve eğlencenin geleceği olacağına inandıkları bir dijital gayrimenkul parçası aramak için sanal dünyaya akın etti.

CNBC ile konuşan CEO ve Tokens.com’un kurucusu Andrew Kiguel, bazı yatırımcıların neden arazi parselleri için milyonlarca dolar harcamaya istekli olduğunu tartıştı; “Fiyatlar son birkaç ayda %400 ila %500 arttı” dedi.

Arazi gerçek dünyada mevcut olmasa da, metaverse’de var ve şirketi yakın zamanda Decentraland’de (MANA) yaklaşık 2.5 milyon dolar harcayan girişimciye göre, orada fırsatlar oldukça fazla. Bir yatırımcı ise  “Metaverse, sosyal medyanın bir sonraki yinelemesidir. Bir müzik konserine gidebilirsiniz; Bir müzeye gidebilir, keşfedebileceğiniz ve kendinizi kaptırabileceğiniz her türden farklı deneyimler yaşayabilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Dijital adalar ABD’deki bir evle aynı fiyata

Yakın zamanda Metaverse üzerinden, Sandbox’ta (SAND) bir arsa için 4 milyon dolar harcayan Republic Realm CEO’su Janine Yorio ise, geçen yıl platformda her biri 15.000 dolardan 100’den fazla özel ada sattığını açıkladı.

Yorio, “Bugün, her biri tesadüfen Amerika’daki ortalama ev fiyatıyla tamamen aynı olan evleri yaklaşık üç yüz bin dolara satıyorlar” dedi.

Emlak komisyoncusu Oren Alexander’a göre:
“Bazıları için dijital dünya, gerçek dünya kadar önemlidir. Yani bu senin ve benim neye inandığımızla ilgili değil, geleceğin ne yapacağıyla ilgili.”

Benzer şekilde, Kiguel ise şunları ekledi:
“Bu, 250 yıl önce şehir inşa edilirken Manhattan’da arazi satın almak gibi.”

Peki sizler Metaverse hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerçek hayatta sahip olmadığınız şeyler için bu paralar ödenir mi? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde bizlerle paylaşabilir misiniz?

Read More

Yorum yapın