Meta’nın “Project Cambria” AR / VR başlığı ile sunulacak deneyim gösterildi

Meta, düzenlenen Connect konferansı kapsamında Project Cambria adı verilen gelişmiş bir AR / VR başlığın ilk tanıtımını yapmıştı.


Advertisement

Meta tarafından geliştirilen Project Cambria, prototip aşamasında yer alan bir gelecek çözümü. Yukarıdaki gibi bir tasarımla yolda olan başlık, bugün gündemde çünkü CEO Mark Zuckerberg tarafından sayfanın altındaki video ile gözler önüne serildi. Başlığın kendisini göstermeyen ancak sunulacak deneyimi ve bazı örnekleri karşımıza çıkarak Zuckerberg, ürün için fazlasıyla heyecanlı görünüyor. Ürün hakkında birçok bilgiye sahibiz. Örneğin model paylaşılan videoda da görebileceğiniz üzere sadece eğlenceye odaklanmayacak. Ürünü tanımlamak için geçtiğimiz hafta konuşan kaynaklar, “Yüz için Chromebook” gibi bir ibare kullanıyor. Bunun arkasında modelin iş için de kullanılabilecek olması yer alıyor.

Aktarıldığı kadarıyla modelde kullanılacak yüksek çözünürlüklü ekran, uzun süreli metin okuma / yazma için de uygun durumda. Kişilerin başlığı kullanarak sunulacak özel araçlar yardımıyla e-posta gönderebileceği hatta bir aşama daha ileriye giderek kod yazabileceği belirtiliyor.

AR yapısından dolayı takarken çevreyi görmenize imkân tanıyacak ve sanal çalışma alanları / monitörleri oluşturabilecek Project Cambria, birçok uygulamayı / servisi özel uygulamalar yerine web üzerinden açabilecek. Burada Meta’nın VR tarayıcısının kullanılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha önce 2022 yılının sonunda çıkarılması hedeflenen AR / VR başlık, en son tedarik sorunları nedeniyle 2023 yılına kaldı denilmişti. Mark Zuckerberg ise paylaştığı videoda başlığın yıl sonunda çıkacağını belirtiyor. Bu ara başlık için bir fiyat sızıntısı da var. Birden fazla kaynak ürün için 800 dolarlık bir fiyattan bahsediyor. Meta’nın sözcüsü ise fiyatın 800 dolardan ciddi şekilde daha yüksek olacağına işaret ediyor.

Project Cambria yanında bu da ilginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More