Meta ve Facebook için son çeyrek önemli düşüşler gösterdi

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, 2021’i çok iyi kapatmadı. Beklentilerin altında kalındı, düşüşler görüldü.

Yapılan resmi paylaşıma göre son çeyrekte beklentilerin altında kalan reklam gelirleri ve Facebook’un ilk defa çeyrek bazlı kullanıcı kaybetmesi sonrasında Meta, yüzde 20’lik bir stok kaybı yaşadı. Bunun götürüsü ise 200 milyar dolarlık bir market değeri oldu. Buna rağmen 33 milyar doların üzerinde gelir elde eden şirket, 2021’de Reality Labs departmanı üzerinden 10 milyar dolarlık bir kayıp açıkladı. Bu kayıp direkt olarak metaverse planları ile bağlantılı çünkü firma bu büyük önem verdiği alana ciddi bir yatırım yapıyor. Burada özel bir VR / AR başlık geliştiriliyor.

Bu arada Facebook’ın ilk defa çeyrek bazlı kullanıcı kaybetmesi de ciddi şekilde ses getirdi. Burada sadece 1 milyon kişilik fark görüldü ve günlük aktif kullanıcı sayısı bir önceki çeyrekte 1.930 milyar iken, son çeyrekte 1.929 milyar seviyesine geriledi. Bu düşüş dediğimiz gibi genel olarak fazla sayılmaz ancak yine de bir ilk olduğundan borsayı olumsuz etkiledi.

Meta, altında yer alan Facebook, Instagram, WhatsApp ve Messenger üzerinden ise 2021’in dördüncü çeyreğinde 15 milyar dolarda fazla net kâr açıkladı.

İlginizi Çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

Read More