Meta sonrasında Amazon büyük bir işten çıkarma yapıyor

Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın başındaki çatı şirket Meta sonrasında büyük bir işten çıkarmayı Amazon yapıyor.

Kaçıranlar için Twitter tarafında yapılan büyük işte çıkarma sonrasında Meta ciddi bir küçülme duyurusu yapmıştı. Twitter’ın 3.500 kadar kişiyle yollarını ayırdığı bilinirken, Meta tam 11 bin personel ile yollarını ayırmaya başladı. Konuda bir açıklama yapan şirket CEO’su Mark Zuckerberg, burada yer verdiğimiz cümleleri kurmuştu. Şimdi ise süreçle alakalı olarak Amazon gündemimizde yer alıyor. Dev alışveriş markası, bu hafta içerisinde tam 10 bin personel ile yollarını ayırmaya hazırlanıyor.

Şirket tarihindeki en büyük toplu işten çıkarmalardan birisine imza atacak Amazon, çalışan sayısı açısından gerçekten büyük durumda. Çünkü işten çıkarmayı ilk duyuran kaynak olan The New York Times, 10.000 çalışanın şirketin kurumsal kadrosunun yüzde 3’ünü ve genel işgücünün sadece yüzde 1’ini temsil edeceğini söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşten çıkarma sürecinde özellikle Alexa destekli ürünlerin olduğu donanım tarafına odaklanacağı aktarılan Amazon, birçok diğer dev isim gibi küresel enflasyondan etkilenen şirketler arasında bulunuyor. Olumsuz ekonomik tabloların acısını elbette firmalardan çok çalışanlar çekiyor. Birçok dev isim işten çıkarmaları kârlılık oranları düşmesin diye yapıyor. Şu an birçok büyük firma işten çıkarma yanında işe alımları durdurma yolunu da tercih ediyor.

Amazon işten çıkarma yanında bu da ilginizi çekebilir: İnsansı robot Ameca ve yapabildikleri

Read More