Meta, metaverse dünyalarını “sözle yaratılır” hale getirmek istiyor

Facebook’un olmasa da artık Facebook yani Meta ile özleştirilen metaverse özelinde bugün yapay zekâ odaklı bir gösterim yapıldı.

Facebook ya da çatı şirket temelli yeni adıyla Meta, geçtiğimiz yılın sonunda metaverse konusunda büyük bir gösterim yaptı. Halen bilmeyenler için direkt olarak “gerçeklikten kaçış” olarak nitelendirebileceğimiz metaverse, Meta’nın kurmak istediği bir “sanal dünya” olarak ses getiriyor. Bilim kurgu filmlerinden gördüğümüz sanal dünya konseptini “Horizon (İş, oyun ve eğlence için farklı sürümleri var)” adı verilen metaverse dünyasına özel bir sosyal ağ ile birleştiren Meta, dijital avatarlar ile etkileşime geçilecek sanal gerçeklik merkezli uçuk bir gelecek hayali oluşturuyor.

Metaverse’yi sadece eğlence değil çalışma hayatı (Sanal karakterler ile istenilen her yerde toplantı vb.) için de planlayan Meta, süreçte çalışmaya devam ediyor. Örneğin bugün henüz geliştirme / prototip aşamasında olan güzel bir sistem gösterildi.

Direkt olarak Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından yukarıdaki videoda tanıtılan bu yeni sistem, başlıkta da dediğimiz gibi metaverse içerisindeki sanal dünyaları sadece sözle yaratılabilir hale getiriyor. Burada sanal dünya içerisinde söyleyerek saniyeler içerisinde bir park ya da sahip kenarı oluşturulabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tamamen yapay zekâ sistemleri üzerine kurulan yani sürekli olarak daha gelişmiş hale gelecek ve birbirini çok fazla tekrar etmeyecek şekilde çalışacak bu sistem, metaverse geleceği için önemli görünüyor. Gelecekte bu tarz sistemler sayesinde dijital dünyaları oluşturmak çocuk oyuncağı haline gelecek izlenimi oluşturuyor.

Metaverse geleceği yaklaşırken, geleceğin donanımlardan Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın:

Read More