Meta, Facebook ve Instagram’ı Avrupa’dan çekme iddialarına cevap verdi


Meta için Avrupa’dan Instagram ve Facebook’u kaldıracak iddiaları ortaya atılmıştı. Şirket şimdi bu iddialara yanıt verdi. Açıklama göre “Avrupa’dan kesinlikle çekilme arzusu yok”.

Şirket, bazı medya kuruluşlarının Facebook ve Instagram’ı Avrupa’dan kaldırmakla “tehdit ettiğini” iddia eden raporlar yayınlamasının ardından Salı günü yayınladığı bir blog yazısında açıklama yaptı.

Meta, Facebook ve Instagram’ı Avrupa’dan çekme iddialarına cevap verdi

meta

Meta, şirketin son kazanç raporunu yayınladığında söylentiler de başladı. Geçen hafta yayınlanan belgede, ABD ve Avrupa Birliği’nin yeni bir veri aktarım anlaşmasını onaylamaması durumunda şirketin “Facebook ve Instagram da dahil olmak üzere en önemli ürün ve hizmetlerimizden bazılarını Avrupa’da sunamayacağı” belirtildi.  Meta geçmişte benzer uyarılar yayınlamıştı, ancak bunu Facebook ve Instagram’ı özel olarak adlandırmadan yaptı.

Meta’nın Avrupa kıtasındaki geleceğine ilişkin korkularının merkezinde AB vatandaşlarının verilerine ne olacağı korkusuyla iptal edilen Güvenli Liman Anlaşması ve Gizlilik Kalkanı var.  Avrupalı ​​milletvekilleri, Meta’nın AB pazarından ayrılma ihtimalini çoğunlukla memnuniyetle karşıladılar. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Meta’nın Facebook ve Instagram’ı çekme olasılığı hakkında yorum yapması istendiğinde, “Facebook olmadan hayatın çok iyi olduğunu ve Facebook olmadan çok iyi yaşayacağımızı onaylayabilirim” dedi. Ancak görünüşe göre şirketin Avrupa pazarından çekilme gibi bir planı şimdilik görünürde yok.

Read More

Yorum yapın