Meta, bir şirketi daha “veri kazıma” üzerinden dava etti

Facebook çatı şirketi Meta, yeni özellikler ya da hizmetler yanında aktif olarak bazı yasal savaşlar içerisinde de yer alıyor.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, tam 600 bin’den fazla Facebook kullanıcısının profilinden veri toplamak için binlerce sahte hesap oluşturmakla suçladığı Voyager Labs firmasına karşı önemli bir dava açtı. Bu şirketin gönderiler, beğeniler, arkadaş listeleri, fotoğraflar ve yorumlar gibi bilgilerin yanı sıra gruplardan ve sayfalardan büyük seviyelerde veri kazıdığı aktarılıyor. Meta, sürecin sadece Facebook ile sınırlı olmadığı da belirtiyor. Açıklamaya göre Voyager yaptığı bu işlemleri sahibi olduğu izleme yazılımını kullanarak gizlemiş ve başkalarına satmak için Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn ve Telegram’dan da veri toplamış.

Meta, insanların Facebook’taki topluluklar içerisinde, aileleriyle veya arkadaşlarıyla paylaştıkları bilgileri herhangi bir izin almadan gizlice toplayan bu şirketlere ile ilk defa bir yasal savaşa girmiyor. Şirket, bundan önce de Octopus isimli bir şirketi ve Ekrem Ateş isimli kişiyi platformlarından “veri kazıma” yaptığı için dava etmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kendi platformları üzerindeki herkese açık profiller üzerinden detaylı veri toplanması ve topluca paylaşılmasını istemeyen, bu konuda işlem yapanlara sık sık uyarılar gerçekleştiren firma, bunlara kulak asmayanlar ile yasal savaşa girmekten çekinmiyor. Meta’ya göre Octopus şirketi müşterilerine Amazon, eBay, Twitter, Yelp, Google, Target, Walmart, Indeed, LinkedIn, Facebook ve Instagram gibi platformlardan / sitelerden toplanan açık verileri satıyor.

Meta’ya göre Ekrem Ateş ise otomatik bir sistem üzerinden 350 bin kadar Instagram hesabı üzerinden veri kazıma gerçekleştirmiş ve bunları bir sitede yayınlamış. Ateş’e 2021 yılından bu yana uyarılar gönderdiklerini belirten Meta, daha önce de buna benzer bir adım atmıştı. 2020 yılında 100 binden fazla Instagram hesabından veri toplayan Ensar Şahintürk dava edilmişti.

Meta merkezli yasal adımlar yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı

Read More