Meta, bir şirket ve Türk’ü “veri kazıma” üzerinden dava etti

Facebook çatı şirketi Meta, yeni özellikler ya da hizmetler yanında aktif olarak bazı yasal savaşlar içerisinde de yer alıyor.

Meta, ortaya çıktığı kadarıyla Octopus isimli bir şirketi ve Ekrem Ateş isimli kişiyi platformlarından “veri kazıma” yaptığı için dava etti. Kendi platformları üzerindeki herkese açık profiller üzerinden detaylı veri toplanması ve topluca paylaşılmasını istemeyen, bu konuda işlem yapanlara sık sık uyarılar gerçekleştiren firma, bunlara kulak asmayanlar ile yasal savaşa girmekten çekinmiyor. Meta’ya göre Octopus şirketi müşterilerine Amazon, eBay, Twitter, Yelp, Google, Target, Walmart, Indeed, LinkedIn, Facebook ve Instagram gibi platformlardan / sitelerden toplanan açık verileri satıyor. Meta’ya göre Ekrem Ateş ise otomatik bir sistem üzerinden 350 bin kadar Instagram hesabı üzerinden veri kazıma gerçekleştirmiş ve bunları bir sitede yayınlamış. Ateş’e 2021 yılından bu yana uyarılar gönderdiklerini belirten Meta, daha önce de buna benzer bir adım atmıştı. 2020 yılında 100 binden fazla Instagram hesabından veri toplayan Ensar Şahintürk dava edilmişti.

Meta bundan önce de iki farklı konuyla gündeme gelmişti. Meta ilk olarak kripto para cüzdanı Novi’yi kapatacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya Novi tam olarak 1 Eylül itibarıyla kapatılacak ve kişilerin bundan önce paralarını cüzdandan çekmesi gerekecek. Bu arada firma kısa süre önce dijital gelecek için bir adım daha attı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meta, ABD merkezli Facebook kullanıcılarına sahibi oldukları NFT’leri sergileme imkânı tanımaya başladı. Bu sahibi olunan dijital varlıkları normal bir fotoğraftan farklı olarak NFT temelli detayları ile gözler önüne seren şirket, hepsine ek olarak bir uyarıda da bulundu.

2022’nin ikinci yarısında büyüme konusunda bir yavaşlama bekleyen şirket, bu konuda çalışanlarına bilgilendirme geçti. Küresel enflasyondan etkilenen ve bazı kalemlerde reklam gelirleri düşen şirket, aktarıldığı kadarıyla Facebook özelinde birçok işe alımı da iptal etti, bazı proje bütçelerinde ciddi şekilde azaltmaya gidildi.

Meta adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı

Read More