Merkez Bankası’ndan dövize müdahele!


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) dövize tekrar müdahele etti. Yapılan açıklamada “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bu yeni bir durum değil. Merkez Bankası geçen hafta da iki kez satım yönünde döviz piyasasına doğrudan müdahelede bulunmuştu.  Müdahaleyi “Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir” açıklaması ile bildirdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu müdahaleye 13,90 TL’nin üzerinden başladığı görüldü. Satım yönündeki bu doğrudan müdahale ile kur 13,73 seviyesine kadar geri çekildi. Dolar/TL bugün 13,9598 seviyesini görmüştü.

Merkez Bankası’ndan dövize müdahele!

Merkez Bankası’ndan dövize yeni müdahalehttps://t.co/CZy0nlRUnF

— bigpara (@bigparacom) December 10, 2021

Dolardaki yükseliş nerede son bulacak belli değil. Merkez Bankası’nın geçen ay faiz oranlarını düşürmesiyle yükselişe geçen dolarda yükseliş sürüyor. 10 günde üçüncü müdahelenin gelmesinin ardından CNN Türk’e açıklama yapan Prof. Dr. Sefer Şener “Son dönemde Merkez Bankası kurdaki oynaklığı gidermek amacıyla doğrudan satış işlemleri yapıyor, aynı zamanda Borsa İstanbul’dan vadeli opsiyon piyasasından da satış yapılıyor. Son dönemde kurlarda aşağı yukarı ivmelenme oluşuyor, sabahtan bu yana baktığımızda ekonomik temeli olmamasına rağmen tamamıyla beklentiyle alakalı ve spekülatif davranışlarla alakalı kurda oynaklık yaşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Read More

Yorum yapın