Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım!


Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını bu hafta perşembe günü açıklayacak. Gözler şimdiden Merkez Bankası’ndan gelecek karara çevrilmiş durumda. Geçtiğimiz dönemde iki kez faiz indirimi yapan Merkez Bankası’nın 2022 yılında faizleri değiştirmemesi bekleniyor. 

Reuters’in anketine katılan 16 kurumun anket sonuçlarına göre 15’i Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit tutulmasını, bir kişi ise 50 baz puanlık indirim yapılmasını öngörüyor.

Merkez Bankası faiz kararı için geri sayım!

dolar

Ekonomistler ise faiz kararının 14 seviyesinde bırakılacağını öngörüyor. Geçtiğimiz dönemlerde yapılan faiz indirimleri ise dolar kurunda hareketlenmeler yaşanmıştı. O derece ki dolar kuru 18’lere kadar çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kur korumalı TL mevduat paketini açıklamasıyla baskılanan dolar şu anda 13,5 seviyelerinde işlem görüyor.

20 Aralık 2021 günü kur korumalı TL mevduat açıklandığında dolarda ani bir düşüş yaşanmıştı. 10,5 seviyelerine kadar gerileyen dolar ardından 13,8 seviyesine kadar geri gelmiş durumdaydı. ABD enflasyon rakamının da açıklanmasıyla dolarda biraz daha değer kaybı yaşandı. Bunun ardından dolar 13,5 seviyesine kadar geriledi. 

Bu gelişmelerin ardından Merkez Bankası’nın açıklayacağı faiz kararı da oldukça önem arz ediyor. Doların hareketini belirleyecek bir diğer önemli gelişme de FED faiz kararı. Bu ay açıklanacak olan FED faiz kararı da dolarda yön belirleyecek.

Read More

Yorum yapın