Mercedes EQV elektrikli karavan olarak maceraya hazır

Sortimo Walter Rüegg PLC işbirliği ile geliştirilen Mercedes EQV karavan, kullanıcıların ihtiyaç duyacağı pek çok ihtiyaca cevap veriyor.

Mercedes’in EQ ürün gamına 2019 yılında eklediği elektrikli Vito/V-Class niteliklerindeki EQV, uzun süredir kendisinden beklediğimiz karavan dönüşümüne nihayet kavuşuyor. Avrupa pazarına özel olarak Sortimo Walter Rüegg PLC işbirliği ile geliştirilen versiyon aynı zamanda Mercedes’in ilk elektrikli karavan dönüşümlerinden birisi olarak da kayıtlara geçecek. Beraberinde enerji ihtiyacını karşılayacak güneş paneli, pop-up açılabilir tavan, mini bir mutfak, buzdolabı ve katlanabilir yatak gibi kamp maceralarına tam anlamıyla cevap verebilecek donanımları getiren Mercedes EQV karavandaki tüm bu parçalar menzili en az etkileyecek şekilde hafif alaşım malzemelerden imal edildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes EQV hakkında öne çıkan rakamlar

Elektrikli EQV, kullanıcılara 5.140 milimetre ve 5.370 milimetre olmak üzere uzunlukları aralarında değişen iki farklı gövdeyle sunuluyor. Altyapısında standart olarak tek elektrik motoru konumlandırılan model bu sayede 204 PS güç ve 362 tork değerlerine sahip. Maksimumda 160 km/s’lik hız limitiyle gelen EQV’nin batarya tarafında da gövdede olduğu gibi iki farklı seçenek karşımıza çıkıyor. Giriş seviyesinde gelen 60 kWh’lik paket ile 236 kilometreye kadar menzil kat edebilen EQV, bir üst versiyonda gelen 90 kWh’lık bataryayla ise menzilini 360 kilometreye kadar esnetebiliyor. Söz konusu bir karavan ve macera olduğu için menzil tarafında nispeten sınırlarda olan modelin bu açığı hızlı şarj desteğiyle tamamlanıyor. Bu sayede 110 kW’lık bir kaynak üzerinden yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine 45 dakikada gelinebiliyor. Geliştirilen yeni batarya teknolojisiyle birlikte önümüzdeki süreçte beklentileri kaşılayacak menzil verilerine kavuşmasını beklediğimiz EQV ile birlikte daha fazla elektrikli karavan dönüşümleri de bizleri bekliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Read More