Mercedes EQE Türkiye’de satışa sunuldu; işte fiyat ve öne çıkan detaylar

Mini EQS olarak sokaklara çıkmaya hazır olan Mercedes EQE, tek versiyon üzerinden Türkiye’deki meraklıları için satışta.

Mercedes’in elektrikli EQ ürün gamı Avrupa sonrası Türkiye’de de genişlemeye devam ediyor. Amiral gemisi niteliğindeki EQS sonrasında aileye nisan ayı itibarıyla EQE de dahil oldu. Küresel etkinliğinin üzerinden geçen 7 aylık zaman diliminin ardından Türkiye listelerine giriş yapan Mercedes EQE, şimdilik sadece tek seçenek üzerinden tercih edilebilecek. AMG donanım seviyesiyle gelen EQE 350+ için Türkiye fiyatı 2.379.500 TL olarak resmiyet kazandı. Yüzde 60’lık vergi dilimi dahilinde olan modelin, vergiler hariç liste fiyatının ise 1.257.256 TL olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Mercedes EQE teknik özellikleri

EQE’nin satışa sunulan versiyonunda tek elektrik motorlu ve 90,6 kWh kapasiteli bataryanın kombinasyonu kullanıcıları bekliyor. Yaklaşık 290 beygir güce ve 530 Nm torka sahip olan modelin bu batarya paketiyle birlikte 660 kilometreyi bulan menzil kat edebileceğini biliyoruz. Hızlı şarj desteğinin de standart olduğu modelin bataryası yüzde 10 seviyesinden yüzde 80 seviyesine en iyi oranda 31 dakikada getirilebiliyor. Modeli dört tekerlekten çekişli olarak tercih etmek isteyenler için ön aksa dahil edilecek olan elektrik motoruyla birlikte bu kombinasyonda listelerdeki yerini alacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EQE’nin kapılarını açtığımızda bizleri “Hperscreen” olarak isimlendirilen Mercedes’in yeni yaşam alanı karşılıyor. Tamamı dijital ekran krallığı olan ön panel, yatay formda 56 inçlik dev bir panel olarak karşımıza çıkıyor. Bu panel 12,3 inçlik sürücü, 17,7 inçlik multimedya ve 12,3 inçlik yolcu ekranı şeklinde segmentlere ayrılmış durumda. Standart modellerde ise 12,8 inç multimedya ve 12,2 inçlik sürücü ekranı kombinasyonunun sunulacağını özellikle belirtmekte fayda var. Artırılmış gerçeklik desteği, parmak izi okuyucu gibi teknolojik özellikler bu ekranların güçlü destekleri arasında. EQE’de; çarpışma öncesi koruma, kör nokta uyarısı, trafik levhaları tanıma, aktif şeritte tutma asistanı, park asistanı, uzun far asistanı, çarpışma uyarısı, otonom acil frenleme gibi pek çok aktif ve pasif destek de sunuluyor.

Video

Read More