Mayıs ayı enflasyon oranı dudak uçuklattı!


Mayıs ayı enflasyon oranı bugün TÜİK tarafından saat 10.00’da açıklandı. Son dönemlerde artan enflasyon oranında hala bir iyileşme görünmüyor desek yanlış olmaz. Global anlamda yaşanan çip krizleri ve maliyetlerdeki artış enflasyonu hiperenflasyon seviyesine itiyor.  Enflasyonda son bir ayda yaşanan artışın oraı %2,98 olarak belirlendi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün büyük merakla beklenen mayıs ayı enflasyon oranlarını açıkladı. Bu ayda enflasyon oranında bir artış gözlemlendi. Geçtiğimiz ay yeniden on yılların rekorunu kıran enflasyon, ne yazık ki yıl başındaki beklentilerin aksine düşüş yerine artış göstermeye devam ediyor.

Mayıs ayı enflasyon oranı dudak uçuklattı!

enflasyon

TÜİK verilerine göre nisan ayı aylık tüketici enflasyonu %2,98 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda enflasyon ise %73,50’ye ulaşmış durumda. Yurt içi üretici fiyat endeksi de aylık bazda %8,76 oranında artarken, yıllık bazda %132,16 olarak artış gerçekleştirdi. TÜİK’in enflasyon açıklamaları her ay merakla bekleniyor. Her ay artış gösteren enflasyon oranında ne yazık ki bir süredir yukarı yönlü hareket devam ediyor.

TÜİK tarafından paylaşılan verilere göre nisan ayında fiyatı en fazla artan harcama grubu ‘alkollü içecekler ve tütün’ oldu. Buna göre bu grubun fiyatları, bir ayda %%6,53 oranında arttı. Alkollü içecekler ve tütünü takip eden grup eğlence ve kültür olurken, onun ardından lokanta ve oteller geliyor.

Yıllık bazda bakıldığındaysa en fazla artış, mayıs ayı itibarıyla ulaştırmada görüldü. Ulaştırma grubu, yıllık bazda %107,62’lik artış gördü. 

Read More

Yorum yapın