Maserati elektrikli otomobil planlarını “1.200 beygirlik” iddialı rakamlarla duyurdu

2023 yılında ilk tamamen elektrikli modelini sokaklara çıkartmak isteye Maserati, ürün gamı için önemli duyurular gerçekleştirdi.

Stellantis çatısı altındaki premium üreticilerden olan Maserati de geçtiğimiz süreçte paylaştığı elektrik dönüşümünü hızlandıranlar arasına dahil oluyor. Bugün düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında GranTurismo üzerinden ilk elektrikli modelinin ön gösterimini yapan İtalya merkezli üretici, projenin yanında ürün planlamasıyla ilgili de önemli yeni bilgiler paylaştı. 2030 yılından itibaren sadece elektrikli otomobiller satan bir marka haline gelmeyi taahhüt eden Maserati, bu sürece kadar ürün gamındaki tüm modellerin elektrikli versiyonlarını satışa sunmaya hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Maserati elektrik için “Folgore” dedi

Düzenlenen etkinlikle birlikte Maserati’nin ürün gamında elektrikli modelleri için tercih ettiği özel isim de netlik kazandı. Bundan sonra satışa sunacağı tüm modellerin sonunda göreceğimiz Folgore rozeti için ilk temsilci ise GranTurismo olacak. Önümüzdeki yıl seri üretim formuyla karşımıza çıkması beklenilen GranTurismo Folgore için masadaki rakamsal iddia kelimenin tam anlamıyla nefes kesici. Aracın altyapısında üç adet elektrik motorunu kullanmaya hazırlanan marka, bu motorların kombinasyonunda 1.200 beygirlik güç değerini kullanıcılara sunmak istiyor. GranTurismo Folgore’nin bu formülle 0’dan 100’e hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayabileceği ve maksimumda 300 km/s hıza çıkabileceği de günün heyecan yaratan rakamları arasında. Önümüzdeki günlerde yeni kompakt SUV modeli Grecale’nin tanıtımını gerçekleştirecek olan İtalyan üreticinin bu model de dahil olmak üzere MC20, Quattroporte GranCabrio ve Levante modellerinin de Folgore üzerinden elektrikli versiyonlarını sunacağı resmiyet kazandı. 2025 yılına kadar bu planları büyük ölçüde sokaklara çıkartmak üzerine kuran Maserati’nin son yeni içten yanmalı otomobillerini bu yıl içerisinde podyumda görebiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Read More