Marmara Depremi ile ilgili korkutan açıklama: “Fay kırıldı kırılacak”


Habertürk TV‘de Fatih Altaylı’nın Teke Tek programına konuk olan  yer bilimci ve Bilim Akademisi üyesi Prof. Dr. Naci Görür korkutucu bazı açıklamalarda bulundu. Görür olası İstanbul depremi hakkında bazı yorumlarda bulundu. Buna göre Marmara depreminin sadece İstanbul’u değil güneyde de etkili olacağının altını çizdi.

Marmara Depremi ile ilgili korkutan açıklama

deprem

Naci Görür: “Türkiye ölçeğinde konuşursak buna İstanbul ve her yer dahil. Deprem kuşaklarındaki kentlerimizi deprem dirençli kentler haline getirmeliyiz. Mesela Japonya’da her kent öyle. Kaliforniya’daki çoğu yerler böyle. Önce kentin tehlike analizini yapacağız. Fay sistemlerini, sismik, sismolojik, jeoteknik özelliklerini belirleyip, kent planlamasını sismik parametrelere bağlı olarak yapmalıyız. Belediye başkanı nereye bina yapılır nerede yapılmaz, bunu görecek. ‘Şurada zemin çürük, şurada yer ivmesi fazladır, şurası yeşil alan olmalı, zinhar buraya ev yapılmaz’ denmelidir. İzmir’de körfez fayının olduğu yere asla binalar yapılmamalıydı. Bütün binalar orada. Körfez’in başlangıcında delta çökellerin üzerlerine yapılmaması gerekir. Neresi sağlam belediye başkanı bilecek. Aktif fayları kesmeyecek.”

‘Bu fayın güneyindeki blokta stres yoğunluğu kuzeye nazaran 10 gibi fazla olacak, buranın jeolojik yapısı gereği. kuzeyden daha fazla hasar verebilir. Bursa, yalova, gemlik bandırma, biga depreme hazırlanmalı. Deprem güneyde olmasa bile vereceği hasar kuzey bloğundan fazla olabilir’ dedi. Bu stres şu anda kuzey anadolu fayı’nın bir adalar fayı segmanı ile kumburgaz fayı üzerinde kilitli. o nedenle marmara’da deprem olursa ya adalar fayı üzerinde olur. bu aşağı yukarı 43 kilometredir. tamamı kırılırsa maksimum 7 büyüklüğünde deprem üretir. veya kumburgaz fayı, yeşilköy, silivri açıklarında uzanır. Bu 65 kimoletredir. Bu kırılırsa da minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretir. Tekirdağ kısmı tartışmalı, oraya girmeyeceğim. dolayısıyla dikkatlerimiz orada. Marmara fayı kırıldı, kırılacak. kırılırsa minimum 7.2 büyüklüğünde deprem üretecek. halbuki yapılan çalışmalar gösteriyor ki, bu fayın güneyinde stres birikimi kuzeyinden çok daha fazla.”

Read More

Yorum yapın