Market poşeti uygulamasında yeni dönem!


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un imzasıyla market poşetleri için yeni bir uygulama başlatılacak. Yeni yılla birlikte her şeye zam gelirken market poşetlerinde de bu durum değişecek mi sorusu akıllara takılmıştı.

Ancak gelen değişiklik ile poşet ücretlerinde değişiklik yapılması yerine başka bir zorunluluğun getirildiği ortaya çıktı. Market poşet ücreti 25 kuruşa sabitlendi ancak, zincir market ve mağazalara kağıt, file, bez çanta ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma torbasının bulundurulması zorunluluk haline getirildi. İşletmeler, bu ekipmanı talep edenlere ücretli ya da ücretsiz vermekle yükümlü olacak.

Market poşeti uygulamasında yeni dönem!

market

Bakanlık,  “2022 yılı plastik poşetlere uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruştur. 01 Ocak 2022 tarihinden başlayarak 2022 yılı sonuna kadar ise satışa tabi tüm poşetler için uygulanacak ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olup daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz.” ifadelerine yer verildi.

Yeni eklenen madde ile “Zincir market/mağazalar, kasalarında plastik poşetlerin yanı sıra kağıt ve/veya bez ile file ve benzeri alternatif çok kullanımlık taşıma ekipmanı bulundurur ve müşteri tarafından talep edilmesi hâlinde ekipmanı ücretli/ücretsiz sağlar.” ifadeleri kullanıldı. Siz bu yeni uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Read More

Yorum yapın