MacBook Pro üreten işçiler sıkı yasaklara isyan etti [Video]MacBook Pro

Covid-19 pandemisi tekrardan yayılmasın diye Çin merkezli inanılmaz katı yasaklar alınıyor. Bu durum MacBook Pro üreten işçileri isyan ettirdi.


Advertisement

Covid-19 birçok ülkede geride kalmaya başladı. Biliyorsunuz Türkiye’de de salgına karşı alınan önlemlerin büyük bölümü kaldırıldı, günlük kayıp sayıları çok azalmaya başladı. Birçok ülke aşılama çalışmaları ile beraber Covid-19 ile yaşamayı öğrenirken, Çin bunu kabul etmek istemiyor. Hastalığın ilk çıktığı ülke olarak geçen Çin, virüsü ülke içerisinde tamamen bitirmek istiyor ve bunun için de inanılmaz önlemler alıyor. Ülkeden gelen birçok video, insan haklarının net olarak çiğnendiğini gösteriyor. Çin virüs ile mücadele sürecinde ekonominin durmaması için de önlemler alıyor. Bu önlemlerden birisi ise büyük tepki çeken ve hatta köleliğe benzetilen kapalı sistem üretim oluyor.

Bu sistemde çalışanlar fabrikaların belirli bölümlerinde ya da özel kurulan yurt benzeri yaşam alanlarında yaşıyor ve diğer insanlardan soyutlanıyor. Bu sayede çalışanların hastalık kapması engelleniyor. MacBook Pro üreten Çin merkezli Quanta Computer tesislerinden bir tanesinde de kapalı sistem üretim yapılıyor.

İşte bu tesiste kısa süre önce ciddi bir isyan çıktığı öğrenildi. Direkt olarak aşağıda izleyebileceğiniz videoda, yüzlerce çalışanın fabrika sahasından kaçışı ve kendilerini engellemeye çalışanlar ile kavgaları gözler önüne seriliyor. Videodaki çalışanlar güvenlik noktalarından adeta bir savaştan kaçıyormuş gibi geçiyor ve özgürlüklerine ulaşmaya çalışıyor. Bunu görmek gerçekten büyük acı veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple ve diğer birçok teknoloji firması üretimini Çin’e bağımlı olarak yapıyor. Çin’de sadece Apple’a iPhone’a üretenlerin yaşadığı koca bir şehir dahi bulunuyor. Birçok çalışanın kötü çalışma şartları nedeniyle intihar ettiği bu fabrika şehri için de iPhone 14 üretimi öncesinde büyük güvenlik önlemlerinin alındığı söyleniyor.

Kapalı sistem üretim için eylül ayında tanıtılacak telefonlar için şimdiden personel alımına başlandığı söylenirken, yaşanan son gelişmeler ışığında hem MacBook Pro hem de iPhone 14 üretimi özelinde ciddi gecikmelerin görülebileceği söyleniyor.

【疑不满「闭环生产」防疫太严】
【广达上海厂惊传员工「暴动」】
刚局部复工的上海广达子公司上海达丰电子周四(5日)晚发生员工「暴动」。影片所见,数百名年轻员工不听指挥,纷纷跳过门口闸门跑开,集体冲出封锁线与警卫发生冲突。据悉员工因不满疫情防控,欲外出购买民生物资。 pic.twitter.com/3GpeBjHqG3

— 自由亚洲电台 (@RFA_Chinese) May 6, 2022

MacBook Pro üreten çalışanların durumu yanında bu da ilginizi çekebilir: Çok ses getiren yarı insansı robot Ameca

Read More