M2 işlemcili MacBook Air rakipleri endişelendiriyorM2 işlemcili MacBook Air

WWDC22 etkinliği kapsamında tanıtılan M2 işlemcili MacBook Air modeli, Windows laptop üreticilerini endişelendiriyor.

Ortaya çıkan son bilgilere göre Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayar hazırlayan üreticiler, M2 işlemcili MacBook Air sonrasında kendi satışlarının düşmesinden endişe ediyor. Yeni nesil tasarımı ile şimdiden büyük bir bekleyici kitlesi oluşturan model, yeni geliştirilen M2 işlemcisi ile fiyat-performans konusunda çok iddialı bir konumda yer alıyor. Bunun etkisiyle yeni bir dizüstü bilgisayar bakan kişilerin büyük bölümünün önceliği yeni MacBook Air’e vereceğini düşünen “Wintel” markaları (Windows işletim sistemi ve Intel işlemci kullananlar için söylenen bir kavram), buna ek olarak küresel enflasyon gibi kötü ekonomik göstergeler nedeniyle de önümüzdeki dönem için olumsuz bir tablo çiziyor. Apple’ın ise M2 işlemcili yeni MacBook Air’den inanılmaz yüksek oranda satması bekleniyor.

M2 işlemcili 13 inç MacBook Pro ile beraber tanıtılan M2 işlemcili MacBook Air, MacRumors’un elde ettiği bilgiye göre 15 Temmuz tarihinde elde edilebilir olacak. Buradan işaretle Türkiye dahil birçok pazarda 8 Temmuz tarihinde ön siparişe açılması beklenen ürün, yeni nesil tasarımı ile büyük bir kesim tarafından merakla bekleniyor. Yeni nesil MacBook Pro’ları andıran ekran çentikli dizüstü için Apple’ın kısa özeti şöyle oluyor: “MacBook Air, göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan inanılmaz ince, yeni bir tasarıma, daha geniş 13,6 inç Liquid Retina ekrana, 1080p HD kameraya, MagSafe şarja ve daha birçok özelliğe sahip.”

Bu ürün ve M2 işlemcisi hakkında “Yeni M2 çipimizi dünyanın en popüler iki dizüstü bilgisayarı olan MacBook Air ve 13 inç MacBook Pro ile buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz.” diyen Apple Global Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak sözlerini şöyle sürdürüyor: “M2 çipi temel alarak bütünüyle yeniden tasarlanan ve göz alıcı dört renk seçeneğiyle sunulan MacBook Air, daha büyük ekranı, daha güçlü kamerası ve tüm gün süren pil ömrüyle daha ince, daha hafif ve daha hızlı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu performansı ve özellikleri bir araya getiren, fansız tasarıma sahip böylesine ince ve hafif bir dizüstü bilgisayarı, yalnızca Apple çip ile oluşturabilirsiniz. M2 çip, 13 inç MacBook Pro’da da yerini alıyor. İnanılmaz bir performans sağlayan bu çip, sahip olduğu ProRes hızlandırma, 24 GB’a kadar bellek ve 20 saate kadar pil ömrü özellikleriyle en kolay taşınan profesyonel dizüstü bilgisayarımızı daha da mükemmelleştiriyor.”

M2 işlemcili MacBook Air öncesinde gelen modeller Apple Mac Studio ve Studio Display

Read More