Lucid Air, Avrupa’ya en uzun menzilli elektrikli otomobil olarak geldiLucid Air

Dream Edition üzerinden ilk örnekleriyle Avrupa’daki sahiplerinin yolunu tutan Lucid Air, WLTP menzil standartlarında zirveye oturdu.

Elektrikli otomobil rekabetinde son yılların öne çıkan girişimlerinin başında şüphesiz Lucid geliyor. Amerika merkezli üretici, ilk modeli olan Air’i lanse ettiği günden itibaren Tesla başta olmak üzere tüm dünya devlerine gözdağı veren teknik nitelikler ortaya koymuştu. Konsept aşamalarının ardından seri üretime taşınan Lucid Air, Amerika’da menzil rekorunu kırarak iddiasını sokaklara taşımayı başardı. 2022 içerisinde Avrupa pazarına gelişiyle ilgili ilk girişimlerin başladığı Air, sertifika testleri için WLTP standartlarına dahil edildi. Menzil odaklı yapılan testlerin ardından elde edilen sonuç, Amerika’da olduğu gibi Avrupa’da da yeni bir liderli beraberinde getiriyor. Dream Edition versiyonuyla ilk sahiplerine teslim edilecek olan model için, WLTP standartlarında 883 kilometrelik menzil onaylandı.

Lucid Air

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lucid Air, şimdilik sadece belirli ülkelerde sipariş edilebiliyor

İlk örnekleriyle Hollanda ve Almanya’daki kullanıcılara teslim edilecek olan Air ile birlikte Lucid’in Avrupa yapılanması da çeşitlenme konusunda hız kazanıyor. 2022’nin ilk yarısında Cenevre ve Münih’te deneyim noktalarını açan markanın bu noktadaki üçüncü hamlesi de Hollanda’daki Hilversum kenti oldu. 2023 yılında deneyim noktalarını artırmaya hazırlanan Lucid şu aşamada İtalya, Monako, Fransa, Danimarka, İspanya, Norveç ve Birleşik Krallık gibi bölgelerden sipariş kabul ediyor. Air’in Dream Edition üzerinden Almanya’daki fiyatının 218.000 euro olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. En pahalı versiyonlardan biri olan paketin dışında Pure, Touring ve Grand Touring gibi seçenekler daha erişilebilir fiyat etiketiyle tercih edilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dream Edition menzilin yanında performans verileriyle de sınırları zorlayan bir elektrikli olacak. 1.126 beygir güçlük değeriyle gelen otomobil 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,5 ile 2,7 saniye aralığında tamamlayabiliyor. Maksimumda 270 km/s hıza çıkabileceği açıklanan Air Dream Edition, standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemiyle geliyor. Air’in, dünyanın en iyi süre/menzil eğrisini sunma iddiası devam ediyor. Markaya göre aracın son kullanıcıya ulaşacak dinamikler, 20 dakikalık ultra hızlı şarj üzerinden 482 kilometre gibi inanılmaz bir menzilin yakalanabilmesine olanak tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlginizi çekebilir

Cupra Born

Read More