Lucid Air; Amerika’nın menzil rekortmeni elektriklisi Avrupa’ya geliyor

Eylül 2021’de Amerika merkezli olarak üretimine başlanan Lucid Air, bu yaz dönemiyle birlikte Avrupa’ya da giriş yapacak.

Amerika merkezli elektrikli otomobil girişimleri arasında en dikkat çeken isimlerden birisi olan Lucid’in sokaklara çıkış süreci biraz sancılı gerçekleşti. Air modeliyle premium segmente oynayan markanın yatırımcı ve üretim tesisi kurma odağındaki çalışmalarının sekteye uğradığı süreç 2021 itibarıyla somut adımlarına kavuşmuştu. 2016 yılında lanse edilen modeli 5 yıl sonra yollara çıkartmayı başaran Lucid ekibi, Amerika sonrasında rotayı Avrupa’ya çevirebilecek güce gelmiş görünüyor. İlk örnekleri için haziran ayı itibarıyla Almanya’ya ulaşacağı açıklanan Lucid Air, bu yıl içerisinde diğer Avrupa ülkelerinin de yollarına çıkmış olacak.


Eylül 2021’de Amerika merkezli olarak üretimine başlanan Lucid Air, bu yaz dönemiyle birlikte Avrupa’ya da giriş yapacak.

Lucid Air için Avrupa planından ilk ülkeler

İlk teslimatlar için Haziran-Temmuz tarih aralığını resmi şekilde açıklayan marka sözcüsü, Almanya sonrasında planlanan ikinci ülkeleri de paylaştı. Bu kapsamda, eğer bir aksaklık gerçekleşmez ise; Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, İtalya, Monako, İspanya, İsveç, Norveç ve İsviçre gibi ülkelerdeki kullanıcılar bu yıl içerisinde Air siparişi verebilecek. Elektrikli otomobil satışlarının yüksek olduğu Kuzey Avrupa ülkelerini şimdilik listenin üzerine yazan marka, Birleşik Krallık ve Orta Doğu’da da var olmak için çalışamlarına devam ediyor. Tedarik krizi odağında yaşanan kayıplarla üretim kapasitesini 20.000 seviyesinden 14.000’e çekmek zorunda kalan Lucid’in önümüzdeki süreçte tam kapasiteye geçmesi bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcılardan şimdiden ciddi talep var

Şimdiden 13 bin adedi geçen rezervasyonun yapıldığı otomobilin 520 adetlik ilk versiyonları 161.500 dolarlık etiket fiyatıyla alıcı buluyor. 386 kilometre menzil, 400 beygir güç ve tek elektrik motoru üzerinden arkadan itişli olarak gelen giriş seviyesi paket ise 52.100 dolarlık fiyatla satışa sunulacak. Geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı tarafından gerçekleştirilen test verilerinde 836 kilometrelik menzil değeri yakaladığı açıklanan Air, bu seviye ile bir ilke imza atarak gündeme oturmuştu. 837 kilometrelik test verisinin, geçtiğimiz yıl açıklanan fabrika verisinin de üzerinde olması Air için dikkat çeken bir diğer nokta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlk olarak Dream Edition olarak isimlendirilen donanım kombinasyonuyla banttan inen otomobil, 1.126 beygir güçlük değeriyle 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 2,5 saniyede tamamlayabiliyor. Maksimumda 270 km/s hıza çıkabileceği açıklanan Air Dream Edition, standart olarak dört tekerlekten çekiş sistemiyle geliyor. Air’in, dünyanın en iyi süre/menzil eğrisini sunma iddiası devam ediyor. Markaya göre aracın son kullanıcıya ulaşacak dinamikler, 20 dakikalık ultra hızlı şarj üzerinden 482 kilometre gibi inanılmaz bir menzilin yakalanabilmesine olanak tanıyor. Lucid yönetimi Air’in üretimiyle birlikte diğer yandan tesisin genişletilmesi konusunda da çalışmalar gerçekleştiriyor. Önümüzdeki süreçte markanın ilk SUV modeli için de ayrı bir üretim bandı hayata geçirilecek.

Read More