Lightning portuna sahip ilk Android telefon modeli üretildi [Video]Lightning portuna sahip ilk Android telefon

Dünyanın USB-C portuna sahip ilk iPhone modeli sonrasında Lightning portuna sahip ilk Android telefon modeli de üretildi.

Mühendis Ken Pillonel, geçtiğimiz yılın sonunda karşımıza USB-C portu olan bir iPhone X ile çıkmıştı. Bunun için çok özel çalışmalar yapan yani sadece Lightning portunu çıkarıp yerine USB-C takarak durumu değiştirmeyen Pillonel, yaptığı çalışmanın özel donanım modifikasyonları ile işlevsel olduğunu göstermişti. Bu iPhone X’a takılan USB-C portu, gerçek anlamda şarj ve veri aktarımı için kullanılabiliyordu. Ken Pillonel hazırladığı bu özel iPhone X modelini Ebay üzerinden açık artırmaya açmış ve telefon tam 86 bin 1 dolara satılmıştı. Dikkat çeken cihaz için toplam 126 civarında teklif gelmişti. İşte bu projeyi gerçekleştiren isim bugün bir kez daha gündemde yer alıyor.

Ken Pillonel’in yeni çalışması şaşırtıcı şekilde Lightning portuna sahip ilk Android telefon modeli oldu. Burada kimsenin istemeyeceği bir işlemi Samsung Galaxy A51 üzerinde gerçeğe dönüştüren Pillonel, portun hem şarj hem de veri aktarımı için işlevsel olduğunu aktardı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konu hakkında konuşan Pillonel, Lightning kabloların şarj için mutlaka bir Apple cihaz aradığını ve bunu yapmakta zorlansa da başarıya ulaştığını belirtiyor. Mühendis, bu projeleri kendisini geliştirmek, YouTube’a içerik üretmek ve eğlenmek için gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Teknoloji devi Apple, iPhone modellerinde Lightning kullanmaya devam ediyor. Yaz sonunda gelecek iPhone 14 ailesinde de USB-C’ye geçilmesi beklenmiyor. Apple iPad’lerde ve Mac bilgisayarlarda ise uzun zamandır USB-C kullanıyor.

Lightning portuna sahip ilk Android telefon yanında bu da ilginizi çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi

Read More